EkonomiGündem

Benzine İndirim Gelirken Motorine Zam Yapıldı

Benzine en son yapılan zamdan sonra litre fiyatına 8 kuruş indirim uygulandı; diğer taraftan da motorinin litre fiyatına 6 kuruş zam yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiler doğrultusunda, Ankara’da ve İzmir’de ortalama benzin satış fiyatı 5,30 liradan 5,22 liraya indirilecek. İstanbul’da ise litresi 5,21 liradan 5,13 liraya düşecek.

Bir taraftan da Ankara’da motorinin litre fiyatı ortalama 5,40 lira iken 5,46’ya yükselecek. Diğer şehirlere baktığımızda motorinin litresi ortalama fiyatı İstanbul’da 5,30 liradan 5,36 liraya, İzmir’de ise 5,42 liradan 5,48 liraya artacak.

Ekspertler, motorin tüketiminin Asya marketinde artmasıyla motorinin fiyatında da artış görüldüğünü ve dünya genelinde düşüşe geçen taleple benzin tüketiminin akaryakıt fiyatlarının da düşürdüğünü açıklıyor. Buna ek olarak da hem benzin hem motorin fiyatlarının değişiminin hangi yönde olacağının kesin bilinmediğini ekliyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de bir parçası olduğu Akdeniz piyasasında bulunan ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurunda meydana gelen değişiklikler temel alınarak hesaplanıyor.

Yapılan hesaplamalar sonucunda bu fiyatlar dağıtım şirketleri tarafından uygulanıyor ancak rekabet nedeniyle firmalar ve kentlere göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebiliyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir