Ekonomi

BES İle Yatırım Yapanlar Kazandı: 3 Katı Kazanç

Türkiye'de Bireysel Emeklilik Fonları'nın karnesi açıklanırken son 5 yılda TÜFE'nin 35 puan üstünde getiri sağlandı. Ayrıca 2004 yılında sisteme dahil olanlar yüzde 273 kazandı.

BES ile yatırım yapanların kazandığına ilişkin ürkiye’de Bireysel Emeklilik Fonları’nın karnesi açıklandı. Buna göre 5 yılda TÜFE’nin 35 puan üstünde getiri sağlanırken 2004 yılında sisteme dahil olanlar yüzde 273 kazandı.

BES AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili olarak Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından Türkiye’de Bireysel Emeklilik Fonları getiri raporu yayımlandı. TKYD Başkanı Mustafa Selim Yazıcı ise bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Gönüllü Bireysel Emeklilik Fonları’nın ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE’nin 72 puan, son 5 yılda 35 puan ve Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) başladığı 2004’ten itibaren ise TÜFE’nin yaklaşık 273 puan üzerinde getiri sağladığını görüyoruz”

Ayrıca Yazıcı BES hakkında yaptığı açıklamalarında “Yatırım Fonları 2019’da oldukça iyi performans gösterdi. En yüksek performansı Katılım Hisse Senedi fonları gösterirken, ikinci sırada yabancı hisse senedi, üçüncü sırada ise hisse senedi kategorisi yer aldı. Yatırım fonları 2019’da ciddi ivme yakaladı. Nitelikli fonların ağırlığı yüzde 47 ile tarihteki en yüksek seviyesine ulaştı” ifadelerine yer verdi.

BES İle Yatırım Yapan Kazandı
BES İle Yatırım Yapan Kazandı

YAPILAN AÇILAMA

Tüm bunların yanı sıra Sabah Gazetesinden Barış Ergin’in aktardıklarına göre Mustafa Selim Yazıcı BES ‘e ilişkin yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda uzun vadeli tasarrufların artırılması açısından BES’in önemine yer verildiğini gördük. Biz de TKYD olarak bu alanda yapılacak tüm çalışmaları destekliyoruz” diye konuştu. 2019’da kararı alınan ve detaylı düzenlemesi çıkacak olan gençlerin BES’e teşviki konusunu çok önemsediklerini söyleyen Yazıcı, “Şu anda BES’in yaş ortalamasının daha aşağı çekilmesi yönünde bir çalışma ilerliyor. Yüzde 25 olan kamu katkısının daha yüksek bir oranda olmasıyla gençlerin sisteme daha fazla gireceğini düşünüyoruz.

Tüm dönemlerde OKS emeklilik fonlarının ağırlıklı ortalama net getirilerinin TÜFE’nin üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Başlangıçtan itibaren bakıldığında bu fark 8.2 puan iken, 2019’da ise yaklaşık 11.5 puan olarak gerçekleşti. En yüksek ortalama net getiri yüzde 36.5 ile değişken katılım fonları kategorisinde elde edildi. Bu kategorinin getirisi, aynı dönemdeki enflasyona göre yaklaşık 25 puan yüksek gerçekleşti.

2019 sonu itibarıyla neredeyse 16 milyon yatırımcının hayatına dokunan bir sektör haline geldi. Sektörün, GSYİH oranı yüzde 10’a doğru koşarken, 100 milyar dolarlık bir sektöre ulaşmak hedefler arasında yer alıyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir