Gündem

Beyrut’ta öfke dinmiyor! Çok sayıda yaralı var

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamanın etkileri devam ediyor. 4 Ağustos'ta meydana gelen patlama nedeniyle binlerce kişi sokağa döküldü. Ülkede protestocular ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma sonucunda çok sayıda kişi yaralandı.

4 Ağustos tarihinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından büyük bir patlama meydana gelmişti. Patlama nedeniyle 54 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı bildirildi. Patlamanın etkileri ise ülkede hala devam ediyor. Beyrut’ta meydana gelen patlama nedeniyle binlerce kişi sokaklara döküldü. Aynı zamanda yaşanan patlama ile ülkedeki ekonomik kriz ağırlaştı.

142 kişi yaralandı

“Hesap Günü” adı altında gösteri düzenleyen protestocular, Cumhurbaşkanı Mişel Avn olmak üzere tüm yöneticilerin istifasını istedi. Parlamento binasına yürümek isteyen protestocular Şehitler Meydanı’nda toplandı. Polisin yürüyüşe engel olmak istemesi nedeniyle arbede çıktı. Lübnan Kızılhaç Örgütü parlamento binası yakınında güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan olaylarda 142 kişinin yaralandığı açıkladı. 110 yaralıya olay yerinde müdahale edilirken, 32 yaralı hastanelere kaldırıldı.

Lübnan’da protestocular Dışişleri Bakanlığı’nın binasını bastı. Protestocular Cumhurbaşkanı Avn’a ait resimleri parçaladı, bina dışına “Beyrut silahsız bir şehir” yazılı pankart astı.

Beyrut’ta son gelişmeler

Protestolar nedeniyle çıkan olaylarda 1 polis memuru hayatını kaybederken, yaralananların sayısı ise 238’e yükseldi. Lübnan Başbakanı Hassan Diyab protestolar sırasında yaptığı açıklamada, “Siyasi partiler mevcut krize bir çözüm bulana kadar iki aylık bir süre için sorumluluk almaya hazırım. Pazartesi günü Bakanlar Kuruluna erken seçim yapılması için bir öneri sunacağım” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler