Gündem

Beyrut’taki Şiddetli Patlamada Ölü Sayısı Artıyor: 100 Ölü 4 Bin Yaralı

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Bu patlama hakkında açıklama yapan Lübnan Kızılhaçı 100 kişinin hayatını kaybettiğini 4 bin kişinin de yaralandığını belirtti.

Başkent Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yoğun duman tabakası gök yüzüne yükseldi. Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada patlamanın malzeme depolarını da içine alan liman yakınında meydana geldiğini belirtti. Beyrut’taki patlama KKTC’de de hissedildi.

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evi yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre, Hariri’nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluştu.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, TRT Haber canlı yayınına kataıldı ve son bilgileri paylaştı. Çakıl açıklamalarında “Bu eylemin neden gerçekleştiğine dair somut bilgi yok. Ölü sayısında artma ihtimali mevcut.” ifadelerine yer verdi.

Patlamanın etkisiyle 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi. Gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti. Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.

ÖLÜ SAYISI 100’Ü BULDU

Lübnan Kızılhaçı, dün meydana gelen patlama hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ölü sayısının 100’e yükseldiği ve yaralananların sayısının 4 bini bulduğu belirtildi. Lübnan Kızılhaç Örgütü Genel Sekreteri George Kettaneh da yaralıların sayısının 3 bini aştığını ve Lübnan genelindeki hastanelere nakledildiklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Hamad Hasan daha önce, Beyrut’taki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısını 63 olarak açıklamış, yaralı sayısının da 3 bini geçtiğini aktarmıştı.

İlgili Makaleler