Gündem

Bilim insanları corona virüsün zayıf noktasını buldu!

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve henüz kesin tedavi yöntemi bulunamayan corona virüsün zzayıf noktası bulundu. Bunun iyiye işaret olduğunu bildiren bilim insanları, "Covid-19'un zayıf noktası bulundu ve bu bölgeyi hedefleyen ilaç ve terapi ile birlikte bir aşının bulunması da mümkün" ifadelerini kullandı.

Covid-19 hakkında her gün bir gelişme yaşanmaya devam ediliyor. İlk kez Wuhan’da tespir edilen virüs, çok kısa bir zaman diliminde tüm dünyaya yayıldı. Herhangi bir ilacı yada aşısı bulunmayan virüs çok kişinin enfekte olmasına ve binlerce kişinin ölmesine neden oldu. Durum üzerine bir çok bilim insanı corona virüs üzerine çalışmaya ve araştırmalar yapmaya başladı. Bununla birlikte umut verici yayınlar da hazırlanıyor. Saygın bilim ve teknik dergisi Science’at yayınlanan bir makalede, bilim insanlarının corona virüsün zayıf noktasına dair bir makalede yer aldı.

SARS hastasından alınan antikor incelendi

Biyolog Ian Wilson ve ekibi tarafından yürütülen araştırma sonucu ortaya çıkan makalede, virüsün zayıf noktasının belirli ilaçlara karşı da hassas ve kırılgan olduğu ifade edilerek, “Covid-19’un zayıf noktası bulundu ve bu bölgeyi hedefleyen ilaç ve terapi ile birlikte bir aşının bulunması da mümkün” denildi. Hassas noktayı bulmanın çok kolay olmadığını dile getiren uzmanlar, “Bu bölgenin virüsün içinde saklandığını fark ettik ve virüs ne zaman yapısını değiştirirse ortaya çıkıyor” dedi.
Virüsün zayıf noktasının keşfinde, daha önce SARS hastası olan bir kişiden alınan antikorun inceleme çıkış noktası oldu. Bilim insanları bu durum için, “Bilim insanları bu araştırma sırasında antikorun virüse yapışık olduğunu ve virüsten çekilip çıkarılacağını keşfetti” ifadelerini kullandı.
Araştırmayı yürüten bilim ekibi corona virüsünü yenmeyi başarmış insanlara seslenerek kan bağışında

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir