Gündem

Bilim İnsanları Covid-19 Gibi Salgın Hastalıkların Sebebini Açıkladı!

Bilim insanları tarafından Çin'in Wuhan kentinde başladıktan sonra bütün dünyaya sıçrayıp binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan corona virüs (Covid-19) salgını gibi salgınlarla insanların doğal hayata zarar vermesinin arasındaki ilişki de ortaya çıkartıldı.

Bilim insanları, insanların hayvanların doğal hayatlarını telef etmeleri, avcılık yapmaları ve ticaret yapmalarıyla yeni salgın hastalıkların ortaya çıkmasına yol açacaklarını vurguluyor.

Bir taraftan da corona virüs (Covid-19),Sars, Mers ve Ebola gibi salgınların gezegenin olumsuz etkilenmesiyle ortaya çıkan bir çevre kirliliğinin sonucu olduklarını düşünüyorlar.

VAHŞİ HAYVANLARDAN İNSANLARA GEÇİYOR

Covid-19 virüsünün ilk önce yarasa ve diğer evcil olmayan vahşi hayvanlarda görüldüğü ancak ticaretlerinin yapılması ile insanlara sıçradığı belirtiliyor.

Bunun gibi konularda yapılan son araştırmalarda, bilim insanları, ilk başta hayvanlardan insanlara sıçrayan hastalıklarla ilgili bütün verilerin üstünden geçti ve sonra da bu verileri Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) topladığı, soyu tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlarla karşılaştırdılar.

İKİ KAT DAHA FAZLA VİRÜS TAŞIMA RİSKİ VAR

İnsanların ticaret yapmasıyla soylarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalan vahşi hayvanlarda, insanlara sıçrayıp hastalık yaratacak virüslerin, başka nedenlerden kaynaklı tehlike altında olan hayvanlara göre en az iki kat daha fazla görüldüğü açıklandı.

California Üniversitesi’nden Dr Christine Johnson, yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunurken, “doğal yaşam alanları daraldıkça, vahşi hayvanlar insanlarla giderek daha yakın temas içinde olmaya başlıyorlar” diye konuştu.

VAHŞİ HAYVAN TİCARETİ SONUCU RİSK ARTIYOR

Soyları tükenmekte olan hayvanların gittikçe sayıları azaldığı için normalde insanlara virüs bulaştırma ihtimalleri gerçekten az. Ancak Dr Johnson, bir kez daha doğal hayatları zarar görmüş hayvanlarla insanların temasının oldukça arttığını vurgulayarak şöyle diyor:

“Doğal yaşamın istismarı, avcılık ve vahşi hayvan ticareti yoluyla doğada yaşayan canlıların sayılarını iyice azaltıp onları yok olma tehdidiyle karşı karşıya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda insanları da yeni bulaşıcı hastalık salgınları riskiyle yüz yüze bırakıyor.”

BUNLARIN SEBEBİ ÇEVRE SORUNU

Uzmanlar, uzun bir süredir Sars, Mers ve Ebola gibi vahşi hayvanlardan insanlara sıçrayabilecek ve hayatlarını kaybetmesine yol açacak virüslere karşı önlem alınması gerektiğini vurguluyor.

Dr. Johnson, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bir yerde ortaya çıkan bir bulaşıcı hastalık hepimizi etkileyebilir ve doğal yaşamla ilgili bir faaliyet içine girdiğimizde neleri etkilediğimizi hepimizin anlaması gerekiyor. Yeni salgınların ortaya çıkışının bir çevre sorunu olduğunu anlamalı ve doğal yaşamla birlikte yaşamanın daha sürdürülebilir biçimlerini bulmalıyız.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir