Gündem

Bilim insanları nefes almayan canlı keşfetti!

Bilim insanları, nefes almadığı genetik olarak ispatlanan bir parazit keşfettiklerini açıkladılar. Tel Aviv Üniversitesinden bir ekibin çalışmaları sonucu yapılan keşifte parazitin DNA'sında eksiklik fark edildi.

Tel Aviv Üniversitesinden bilim insanları bir balık paraziti olan H. salminicola’nın mitokondriyal genoma sahip olmadığını, dolayısıyla nefes almasının yolu bulunmadığını keşfetti. H. salminicola’nın mikroskobik ve genetik incelemesi sırasında, bilinen tüm diğer canlıların aksine solunumdan sorumlu genler dahil parazitin mitokondiyasında depolanan DNA’nın önemli bir bölümünün eksik olduğu fark edildi.

Denizanası atalarına daha çok benziyor

Uzmanlar tarafından, Myxozoa sınıfındaki diğer birçok parazit gibi denizanalarıyla uzaktan akraba olan mikroskobik yüzücü H. salminicola’nın, bir zamanlar denizanası atalarına daha çok benzediği ancak zaman içinde çok hücreli özelliğini kaybettiği açıklandı

“Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde sunuçları yayımlanan çalışmaya göre, Myxozoa sınıfındaki canlıların, hayvanlar aleminde en küçük genomlardan bazılarına sahip olduğu ifade ediliyor.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir