Gündem

Bilim insanlarından flaş açıklama: Virüs bu yolla da bulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 ile ilgili Japon bilim insanlarından flaş bir açıklama geldi. Bilim insanlarının yaptığı açıklamada, virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin havada asılı kalan ‘mikropartiküller' olduğu ifade edildi.

Tüm dünya corona virüsü ile mücadele ederken, bilim insanları yeni ortaya çıkan bu virüs hakkında araştırmalar ve çalışmalar yapmaya devam ediyor. Çok kolay bir şekilde insandan insana bulaşan ve yarım milyondan fazla insanın enfekte olmasına neden olan virüsün nasıl bu kadar hızlı yayıldığı üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu konuyla ilişkili açıklama yapan Japon Bilim insanları endişelerin artmasına neden oldu.

Solunum yoluyla bulaşıp yayılabilir

Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Kurumu Başkanı Kazuhiro Tateda, Covid-19’un insanlar birbirinden belli bir mesafede dursalar dahi sohbet esnasında solum yoluyla virüsün bulaşıp yayıldığını bildirdi. Taleda, “Bu vakalar sıradan damlacıkların oluşturduğu enfeksiyonlar ile açıklanamaz. Biz enfeksiyonları mikropartiküllerin oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu yayılma mekanizmasını ‘mikro damlacık enfeksiyonu’ diye isimlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Sesli konuştuğumuzda damlacıkları yayıyoruz

Yapılan araştırmalara göre, 10 kişilik bir odada hapşıran bir insanın etrafa yaklaşık 100 bin damlacık yaydığı tahmin ediliyor. Büyük parçacıkların yaklaşık bir dakika içinde yere düştüğü, ancak küçük damlacıkların havada 20 dakikadan daha uzun süre kalabiliyor. Üstelik corona virüsü taşıyan bu damlacıkları sesli konuştuğumuzda ve nefes aldığımızda da üretiyoruz. Virüsten korunmak isteyen vatandaşları için Bilim inşaları tarafından bulunulan ortamın sık sık havalandırılması gerektiği önerisi geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ ) ise Covid-19’un hava yoluyla taşınamayacağını, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceğini bildirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir