Gündem

Bilim İnsanlarından Kritik Covid-19 Açıklaması: Zayıflıyor

ABD'li uzmanlar tarafından corona virüsü hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açılkamada virüsün genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2013'te meydana gelen bir değişikliği yansıttığını ve bu durumun corona virüsünün zayıflıyor olabileceğini gösterdiği vurgulandı.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi, ”Journal of Virology” dergisinde corona virüsü hakkında yeni bir çalışmayı yayımladı ve virüsün zayıflıyor olabileceği ifade edildi. Yayımlanan çalışmaya göre uzmanların corona virüsünün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ”yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandığı ifade edildi.

“MUTASYONUN İLGİNÇ OLMASININ NEDENİ…”

Bununla birlikte Arizona’daki corona virüsü hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilerek virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ”tamamen” yok olduğunun fark edildiği ifade edildi. Dr. Lim ise bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Dr. Lim’in açıklamaları şöyle oldu:

“Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.”

MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜSE RASTLANILDI

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip corona virüsünde de rastlandığını fark ettiklerini kaydetti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler