Gündem

Bilim Kurulu Aşı Müjdesini Duyurdu ! İşte O Tarih

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında corona virüsü aşısı için müjdeyi verdi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan corona virüsü salgını ve aşı hakkında açıklamalarda bulundu. Mustafa Necmi İlhan açıklamalarında antikorların corona virüsü teşhisinin ardından en az 4 ay koruyuculuk sağladığı yönündeki araştırmayı değerlendirdi ve şöyle devam etti:

“Vücutta yeterli seviyede antikor olması, tekrar o hastalığa yakalanmaktan koruyor demek. Bir hastalıktan korunmak için ya aşı yolu ile antikor üretiyoruz ya da o hastalığın geçirilmesi yolu ile antikor üretilmiş oluyor. Eğer yeterli düzeyde antikor yoksa kişiler tekrardan hasta olabilirler”

YILBAŞI MÜJDESİ GELDİ

Mustafa Necmi İlhan açıklamalarının devamında Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı onaylı aşı çalışması yapan gruplar olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Oldukça ileri aşamada olduklarını söyleyebiliriz. Yine yılbaşı, yılbaşı sonrasında aşının piyasada olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. ‘Aşı piyasaya çıkacak, yüzde yüz koruyacak’ diye bir şey söz konusu değil. Aşı yeterli dozda antikor oluşturmazsa bu defa kişiler aşıya bağlı yeterli korumaya da sahip olamayabilir. Her aşı bağışık hale getirmeyebilir kişiyi. Aşı olsa bile vatandaşlarımız süreç iyice azalana kadar koruma önlemlerine dikkat etmesi gerekiyor”

Dezenfektan satın alırken ve kullanılırken de dikkat edilmesi gerekenlere değinen Prof. Dr. İlhan, dezenfektan alırken Sağlık Bakanlığı’nın onaylı olup olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler