Gündem

Bilim Kurulu Bugün Toplanıyor! Toplantıda Neler Konuşulacak?

Bugün itibariyle vaka sayısı 6.285, vefat sayısı 46, iyileşen sayısı 5.162 olarak açıklandı. 14 Temmuz ‘da saat 16:30 ‘ da bilim kurulu toplantısı gerçekleşecek. Sağlık Bakanı Fahrettin koca öncülüğünde yapılacak olan toplantı online konferans yöntemi ile olacak. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Toplantının ardından saat 18:00’da toplantıya ilişkin açıklama yapacak.

Toplantıda varyantlar ele alınacak

15 temmuz tarihinde yapılması öngörülen toplantı bugüne alındı. Son olarak 7 Temmuz tarihinde toplanan bilim kurulu bugün 16:30’da online konferans ile toplantı yapacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Youtube üzerinden bir açıklama yapacak. Toplantıda yeni haftanın değerlendirmesiyle birlikte vaka sayıları varyantlar ve aşılama konusu gündemde olacak. Ayrıca hatırlatma dozu konusu da bugün yapılacak konferans toplantısında masaya yatırılacak.

Son kabine toplantısının ardından Bakan Koca şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız için aşı olma süresinin 3 ay olarak belirlendiğini geçen hafta ifade etmiştim. Bu konuda bir karmaşaya yer olmadığını ifade etmek istiyorum.”

“Tekrar etmek gerekirse hastalığı geçirmiş ve üzerinden 3 aydan uzun süre geçmiş vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Hastalığı zaten geçirmiş olan kişilerde hatırlatma aşısının yeterli olacağı Bilim Kurulumuzca değerlendirilmiştir.”

“Üçüncü doz aşı konusunda ise inaktif aşı olan 50 yaşından büyük vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız 3. doz aşılarını istedikleri aşı türü ile olabilirler.”

“Benzer şekilde hastalığı geçirmiş olan ve tek doz aşı yaptıran vatandaşlarımız da aşı sertifikasını e-nabız ve Hayat Eve Sığar uygulamalarımızdan oluşturabilirler. Aşı sertifikası 2 ya da 3 doz aşı olanlar için aşı ile bağışıklığı, hastalığı geçirmiş ve tek doz aşı olmuş vatandaşlarımız için ise aşı ve hastalığı geçirmiş olmakla bağışıklığı elde etmiş olmayı ifade ediyor. Vatandaşlarımız hastalığı geçirmiş olsalar da iki doz aşı yaptırarak da aşı sertifikasını oluşturabilirler.”

İlgili Makaleler