Gündem

Bilim Kurulu Corona İçin Tarih Verdi: Kontrol Altına Alabiliriz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel corona virüsü hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında kurallara uyarsak 2 3 hafta içinde o kritik eşiğe gelineceğini kırılmayı sağlayabilirsek de tarih vererek kontrol altına alınacağını ifade etti.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel corona virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında ‘corona virüsü ne zaman kontrol altına alınacak’ sorusuna da yanıt verdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yamanel tarih vererek değerlendirmelerde bulundu.

KONTROL ATLINA ALABİLİRİZ

Prof. Dr. Yamanel, Bilim Kurulu’nun salgınla mücadele kapsamında aldığı tedbirlerin sonucunu yaklaşık 3 hafta sonunda görebildiğine işaret ederken, ‘kritik eşik’ diye adlandırılan önümüzdeki süreç ile ilgili değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Kurallara uyup da bu 2-3 haftada bu piki kırabilecek miyiz çok önemli. Eğer biz kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız.

Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak. Yani işi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın. Burada tabii kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üstünde olanlar çok önemli, bir de 20 yaşın altı tabii, hem bu hastalığı daha sağlıklı geçirdiği için hem de gezerek, dışarıda daha çok bulunarak daha fazla yaydığı için.

Çalışması gereken grupların da sosyal mesafeye çok dikkat etmeleri, 1,5-2 metrelik mesafeyi korumaları, kalabalık ortamlarda maske takmaları ve el hijyenine mutlaka özen göstermeleri lazım.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir