Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Covid-19 Bitişi İçin Tarih Verdi ve Uyardı: En Kritik Dönemdeyiz

Corona virüsü salgını ile ilgili olarak Bilim Kurulunun Acil Tıp Uzmanı üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz çok önemli açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz açıklamalarında tarih verdi ve en kritik dönemde olduğumuzu ifade etti.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisiyle birlikte acil olmayan poliklinik ve ameliyat randevularının ertelenmesiyle acil servisler bir kez daha vatandaşın sağlık kuruluşlarına erişebilmesinde en önemli klinikler haline geldi. Salgın ile ilgili olarak Bilim Kurulu’nun Acil Tıp Uzmanı üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz önemli açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz açıklamalarında en kritik dönemde olduğumuzu ifade ederek bir süre daha dişimizi sıkarsak Haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı ifade etti.

Açıklamalarında acil servislerde tüm personelin, kişisel koruyucu ekipman giyerek görev yaptığını belirten Kayıpmaz, ekipmanların sağlık çalışanlarının olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.

DOÇ. DR. KAYIPMAZ’IN AÇIKLAMALARI

Bilim Kurulu’nun Acil Tıp Uzmanı üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kullanılan ekipmanları sıralamamdaki amaç, sağlık personelinin fedakârca insan sağlığına katkı sunabilmek ve kendilerinin bu virüsle enfekte olup olmadığını önemsemeksizin diğer hastalarımıza ve kendi ailelerine bu hastalığı bulaştırmamak için gösterdiği çabayı gözler önüne sermek. Bu süreçte kimi acil sağlık personeli evinin dışında Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen misafirhane, otel gibi yerlerde kalmayı tercih etti, kimi de kendi evinde, kendini en sevdiklerinden izole etti.”

VAKA SAYISI 27 BİNİ GEÇTİ

5 Nisan’a kadar gelen süreçte vaka sayının 27 bini geçtiğini söyleyen Kayıpmaz açıklamalarında şöyle konuştu:

“Bu kadar pozitif vakayı yakalamamızda en büyük etken tabi ki günlük test sayısında 20 bini geçmiş olmamız. Pozitif olduğu tespit edilen vakaların aynı zamanda yakın temaslıları da taranıyor.

Pozitif vakalarla yakın teması olmuş kişilerin izolasyonuyla da hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

“KRİTİK DÖNEME GİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Bu bağlamda biyoistatistiksel modellemelere göre önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu, hatta en kritik döneme girdiğimizi düşünüyorum. Bir süre daha dişimizi sıkarsak, haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum. Unutulmamalı ki bu bizim elimizde. Özellikle bu iki hafta olmak üzere nisan ayı içerisinde evde ne kadar sıkılırsak, bunun meyvelerini o kadar erken toplarız.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir