Gündem

Bilim Kurulu Duyurdu: Ülke Genelinde Sokağa Çıkma Yasağı

Artan corona virüsü vaka sayısının ardından bazı önlemlerin alınması gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz önemli açıklamalarda bulundu ve ülke genelinde de ek tedbirlerin masaya yatırılabileceğini vurguladı.

Ülkemizde corona virüsü salgınında vaka sayıları artmaya başladı. Ankara’da corona virüs salgınında kırmızı alarm verilirken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz önemli açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz açıklamalarında “Ankara, Vuhan oldu mu?” sorusuna yanıt verdi.

ANKARA WUHAN OLDU MU?

Bu konu hakkında Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemde vaka sayısındaki artışın en yüksek olduğu il, ne yazık ki Ankara oldu. Kontrollü sosyal hayat döneminde Ankara’da yaşayanlar her zamanki kontrollü tavırlarının dışına çıktı. Sadece Ankara’da değil, yurdumuzun genelinde de salgın öncesindeki yaşantımıza hızlı bir dönüş oldu”

ÜLKE GENELİNDE ÖNLEM

Doç. Dr. Kayıpmaz “Her ilde tablo aynı değil. Bu durum “İllere göre farklı önlemler alınacak mı” sorusuna da yanıt verdi. Bu doğrultuda ülke genelinde ek tedbirlerin gelebileceğini belirten Kayıpmaz şöyle konuştu:

“TAM İZOLASYON”

“Lüzumu halinde il bazında önlemler alındığı gibi, ülke genelinde de tedbirler masaya yatırılabilir. Kurulumuzda da bununla ilgili tavsiyeler gündeme geldi. Sağlık Bakanımızın da geçtiğimiz günlerde açıkladığı gibi sorunun tamamen ortadan kalkması için yapılması gereken tam izolasyondur.

“EN ETKİLİ YÖNTEM BİREYSEL KORUNMA”

Bununla birlikte ne kadar süreceğini bilmediğiniz bir salgında süresiz bir izolasyona dünyanın birçok ülkesinin sıcak bakmadığı açıktır. Şu anki bilgilerimize göre salgının yayılmasını önlemede en etkili yöntemler, bireysel korunma yöntemleridir.”

İlgili Makaleler