Gündem

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca, corona virüsü açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün saat 19:00’da açıklama yapması bekleniyordu. Artan corona virüsü vakaları sonrası Bakan Koca’nın yapacağı açıklamalar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca tarafından yapılan o açıklamanın detayları ise şöyle:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün twitter üzerinden yaptığı corona virüsü açıklamasında vaka sayısının 1.236’ya ulaştığını bildirdi. 30 kişinin hayatını kaybettiği açıklanan virüs salgını için bugün 13.30’da başlayan Bilim Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası Bakan Koca’nın saat 19:00’da yapacağı açıklamasında bundan sonrası için alınan kararları açıklaması bekleniyor.

İşte Bakan Koca’nın açıklamasından satır başları:

Coronavirüsün dünyada yayılımın üzerinden 104 gün geçti. Ülkemizde ilk vaka 14 Mart’ta görüldü.

Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık.

Kaybettiğimiz bütün hastalar ileri yaştaydı ve Covid-19’un yanında başka hastalıkları da bulunuyordu.

Kadromuza 32 bin yeni personel dahil ediyoruz. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz.

Sağlık çalışanlarımızla ilgili en üst düzey dikkat sahibinin sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu özenle belirtmek istiyorum. Kendisine ve Maliye Bakanımıza hassasiyetten ötürü teşekkürlerimi arz ediyorum. Çalışan sağlık personelimizin ek ödemelerinin üç aylık zaman diliminde tavan yüzde 100 oranında olacağını ayrıca buradan ifade etmek istiyorum.

Türkiye’de üretilen maskeler, Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. Pandeminin olduğu dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurt dışına yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Önceki gün bu anlamda üreticilerin ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Biz özellikle bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük. Ve bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak, hepsiyle günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmaya başladık. Şu ana kadar 20 firmayla anlaşma yapıldı.

İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün be gün açıklamış olacağız. İyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

Bugün itibariyle sabah itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan ve bu konuyla yayınları yapılmış olan; özellikle yoğun bakımda hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne dair düşürdüğüne dair bilgilerini bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda Çin’den getirmiş olduk.

Tek tek mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Herkesin kendi odasında kendisini izole etmesi ve hepimiz bu doğrultuda mücadeleye devam etmiş olalım.

Pozitif olan vakalarımız var maalesef. Sayılarını söylemeyeyim ama sağlık personelimizin içinde pozitif vakalarımız olduğunu özellikle söylemek isterim. Biliyorsunuz gün sonu çalışmalar bitmiş oluyor.

 

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir