Gündem

Bilim Kurulu Üyesi: 400 bin corona virüsü hastası aramızda dolaşıyor!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında düşüşler yaşanmaya devam ediyor. Bu nedenle ülkemizde normalleşme dönemine girildi. Ancak, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan konuyla ilgili endişe verici bir açıklama yaptı. Ceyhan tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’de kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan bulunduğu ifade edildi.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında düşüş yaşanması ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ‘kontrollü sosyal hayat’ dönemine girildiği açıklandı. Normalleşme adımların atılmaya başlamasıyla birlikte, AVM’lerdeki işletmeler, kuaför, berber gibi bir çok işletme bugün itibariyle yeniden faaliyete başladı. Ancak Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’deki corona virüsü durumu ile ilgili yaptığı açıklama ile endişelerin artmasına neden oldu. Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan, kendisinde corona virüsü bulunduğunu bilmeyen 400 bin kişinin insanların arasında dolaştığını söyledi.

Ceyhan’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulandırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şöförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü tablosu

Türkiye’de 11 Mayıs itibari ile bin 114 kişinin daha corona virüsü testi pozitif çıktı. 55 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, 3 bin 89 kişi virüsten kurtularak sağlığına kavuştu. Tabloda toplam vaka sayısı ise 139 bin 771, vefat sayısı 3 bin 841, iyileşen sayısı ise 95 bin 780 olarak kaydedildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler