Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Türkiye Geneli Kısıtlama

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan çok önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında İstanbul Kabataş iskelesinde Ada vapurunda yer kapmak için sosyal mesafe kurallarını ihlal ederek vapura koşanların fotoğrafına ilişkin yorum yaptı ve vaka sayılarının çok artması doğrultusunda ülke genelinde kısıtlamaların gelebileceğini belirtti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan çeşitli açıklamalar yaparak corona virüsü salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu. İlhan açıklamalarında Türkiye’deki vakaların ve vefatların az olmasında sağlık çalışanlarının emeğinin çok olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Çalışanlarımız Cansiperane Çalışıyor”

“Hatta Türkiye’de vefatların bu denli az olmasını doğrudan sağlık çalışanları ve sağlık sistemine bağlamak gerekiyor. Sağlık çalışanları icabında 36 saate kadar görev yapıyor, 12 saat evde duruyor, tekrar gelip 36 saat çalışıyor. Tüm arkadaşlarımız, hemşire arkadaşlarımız, temizlik görevlileri, yemekhane çalışanları, güvenlik görevlilerimiz hemen hepsi tüm sağlık çalışanları süreçte çok emek veriyor.

Gerçekten yüzünde kalıcı maske izi olan kişiler var. Bu süreçte enfekte olan çok arkadaşımız var. Hayatını kaybeden 30’a yakın doktorumuz, çok daha fazla sayıda da sağlık çalışanımız var. Sağlık çalışanları koronavirüsün nasıl bulaştığını biliyorlar, kendilerini korumaya çalışıyorlar; ama hastanede verdikleri hizmetler sırasında hepsi enfekte oluyor. Tüm sağlık çalışanları cansiperane çalışıyor”

“Kısıtlamalar Olabilir”

Prof. Dr. İlhan vaka sayıları hakkında da çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında vaka sayılarında artış olursa bölgesel olarak kısıtlamaların olabileceğini çok yükselmesi durumunda ülke genelinde kısıtlama olabileceğini belirten Prof. Dr. İlhan şöyle devam etti:

“HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI”

“İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her konuda yetkili. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu o il için, o hafta sonu için, o ilde sokağa çıkma yasağı ilan edebilir, sokakta bulunulan saatlere kısıtlama getirebilir, AVM’leri kapatabilir. Okulların açıldığını düşünürsek okullar ile ilgili kısıtlamaya gidebilir.

Her türlü yetki ilin kendisinde. İlin kendisi dahilinde yapabileceği gibi ilçede, mahallede de bunu gerçekleştirme yetkisine sahip İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu. Örneğin; A ilinde vakalar sürekli artıyor, B ilinde artmıyor. Türkiye genelinde kısıtlamaya gitmek diğer illerle ilgili de bazı sıkıntılar ortaya çıkarılabilir.

“BÖYLE BİR DÜŞÜNCE SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kurallara uyulmayan illerde kısıtlamaya gidilmesi, kurallara uyulan illerde kısıtlamaya gidilmemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tabi rakamlar çok ilerler, 2 binleri, 3 binleri geçer tabi ülke genelinde de benzer kısıtlamalar getirilebilir. Şu an böyle bir düşünce söz konusu değil.”

İlgili Makaleler