Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Çelik: İnsanlar Covid-19’dan Kaçamayacaklarını Düşünüyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, Covid-19 salgını ile ortaya çıkan korku sendromu hakkında açıklamalarda bulundu. Çelik, insanların hasta olmaktan asla kaçamayacaklarını düşünerek kendilerine başvurduğunu dile getirdi.

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, Covid-19 salgınının bir korku sendromu ortaya çıkardığını belirtti. Çelik, insanların hasta olmaktan kaçamayacaklarını düşündükleri için kendilerine başvurduğunu aktardı. Çelik, “‘Koronavirüs korku sendromu oluşmaya başladı’ diye söylemiştim. Gerçekten de bu öngörü doğru çıkıyor gibi. Kendi yakınımız olan hastalar da oldu. Hastanede çalışan kişiler de oldu. Psikolojik olarak bir düşüklük oluyor. İnsanlar, hasta olmaktan asla kurtulamayacağı düşüncesi ile bize geliyorlar” dedi.

TEDBİRLİ AMA CESUR DAVRANALIM

Covid-19 salgınıyla başa çıkmada ön plandaki faktörler hakkında konuşan Çelik, “Hastanede çalışan bir arkadaşımız vardı. O da bu hastalıktan kurtulamayacak gibi bir his içine girmiş. Moral anlamında destek olmaya çalışıyoruz. Psikolog arkadaşlar yardımcı oluyorlar. Bağışıklık sistemini asıl baskılayan şey bu korkudur. Cesur olmamız lazım. Tedbirli ve temkinli olalım ama cesur davranalım. Korktuğunuz zaman bağışıklık sisteminiz çok daha kötü şekilde baskılanacak ve çok daha kötü bir şekilde virüs ve bakterilerden harap olmuş olacak” şeklinde ifade etti.

BİZE GURUR VEREN ŞEY, TOPLUMU DA MUTLU EDİYOR

Prof. Dr. Çelik, hastanelerinde bulunan hastalardan iyileşenlerin sayısının gittikçe arttığını ve hastanelerine yeni doğmuş bebeğiyle bir annenin başvurduğunu söyledi. Çelik, “Anne ve bebek pozitifti. Bu aşamada elimizden gelen desteği verdik. Çocuk bir kere yoğun bakıma gitmek zorunda kaldı. 2 gün sonra annesinin yanına aldık ve iyileştiler. Bunlar gurur verici hikayeler. Bunlarla mutlu oluyoruz. Özellikle bu genç ve yeni doğmuş insanların hayata tutunmasını sağlamak bizi mutlu ediyor. Diğer vatandaşlarımız için de elimizden geleni yapıyoruz. Şunu söylemem de fayda var. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnsanların hayatını kurtarmaya çalışıyoruz. Bize gurur veren şey, toplumu da mutlu ediyor” sözlerini dile getirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler