Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Duyurdu: 15 Haziran’da 81 İlimizde Testler Başlıyor

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan corona virüsü hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Seçil Özkan açıklamalarında sağlık personelinin 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek haneden bir kişiyi örnek seçeceğini belirtti ve kişiye PSR testi yapılacağını vurguladı. Ayrıca Özkan biraz da kan örneği alınıp antikora bakılacağını bu anikorta hastalık geçirip geçirmediği, bağışıklık kazanıp kazanmadığının belirleneceğini belirtti. Bunun hastalıkla mücadelede yeni bilgiler sağlayacağını vurguladı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan çok önemli açıklamalarda bulunarak 81 il genelinde corona virüsüne karşı toplumdaki bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerine başlanacağını vurguladı. Seçil Özkan açıklamalarında Avrupa’da da bir kaç ülkede, “Toplum bu salgın sürecinde bağışıklık kazandı mı” diye antikor geliştirme çalışması yapıldığını vurguladı.

PSR TESTİ YAPILACAK

Konu ile ilgili olarak Seçil Özkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Türkiye’de 150 bin haneye ulaşacağız” açıklamasını hatırlattı ve sağlık personelinin 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek, bu haneden bir kişiyi örnek seçeceğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçiliyor. Kişiye bir kaç tane soru sorulup, ardından bizim PSR testi dediğimiz burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek”

Seçil Özkan bu çalışmanın Türkiye için gerekli olduğunu belirtti ve bu corona virüsü sürecinin bizim toplumumuzda nasıl geçtiğini, bağışıklık kazanılıp kazanılmadığını corona virüsü ne düzeyde bağışıklık bırakıyor gibi rakamların görüleceğini vurguladı.

PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

Ayrıca Prof. Dr. Özkan açıklamalarında “Biliyorsunuz İsveç yaptı bu çalışmayı. Yüzde 7 gibi oldukça düşük bir rakam buldu. Bu, bize bu hastalıkla mücadelede yeni bilgiler sağlayacak. Gelen sağlık personeline toplumumuz yardımcı olmalı. Çünkü bu bizim sağlığımız için ne önlemler alalım diye yapılan bir çalışma. Sağlık personeli sahada büyük bir emek verecek, yardımcı olmak lazım. Sanırım pazartesi gibi başlanacak. Bakanlık bu konuda büyük emekler sarf ederek hızlıca 10-12 günlük bir süreçte verileri toplayıp, analiz edecek. Testi yapılan kişilere de geri dönülecek, PSR pozitif mi çıktı, antikoru nasıl çıktı diye” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler