Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Maske Kullanımının Ne Kadar Devam Edeceğini Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap çok önemli açıklamalarda bulundu. Alpay Azap açıklamalarında 'maske kullanımı ne zaman sona erecek?' sorusuna yanıt verdi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap NTV’de soruları cevapladı ve maske kullanımı hakkında detaylara yer verdi. Alpay Azap açıklamalarında ‘maske kullanımı ne zaman sona erecek?’ sorusuna yanıt verdi.

Alpay Azap açıklamalarında vatandaşların hızlı bir şekilde normalleştiğini ifade ederek herkesin fazla alışmış göründüğünü vatandaşların yeni normale göre yaşadığını belirtti. Ayrıca Alpay Azap açıklamalarının devamında yeni normal dönemde tedbirli olunması gerektiğini 4 – 5 ay önceki yaşantıya kesinlikle dönülmemesi gerektiğini vurguladı.

NE ZAMANA KADAR MASKE KULLANACAĞIZ?

Peki ne zamana kadar maske kullanımı olacak? Corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap şu ifadeleri kullandı:

“İyi haber vermek isterdim. Ama aylarca devam edeceğiz. 20-24 ay sürmesini bekliyoruz. Ancak çok etkili bir aşı bulunursa bu süre kısabilir.”

İKİNCİ DALGA

İkinci dalga beklentisi hakkında da açıklamalarda bulunan Alpay Azap “İkinci dalgayı bekliyoruz. Ne zaman olacağı konusunda tartışma var. Yaz ayları içinde ikinci dalga beklemiyoruz. Pencereler açık, temiz hava, ultraviyolenin etkisi var.” ifadelerini kullandı. Ayrıca vaka sayısının en geç Temmuz ayının ortası gibi iki basamaklı sayılara düşmesini beklediklerini belirten Azap şu ifadeleri kullandı:

TEMMUZ ORTASI İKİ BASAMAKLI SAYILAR

“Bunu kestirmek çok mümkün değil. En geç Temmuz ortası gibi iki basamaklı sayılara düşmesini bekliyoruz. Şimdi gevşetme politikalarını uygulamaya aldıktan sonra vaka sayısının artmasını bekliyoruz. İran’da dramatik bir artış olmuştu. Ama önlemlere uymaya ne kadar devam edersek o kadar çabuk düşer.”

İlgili Makaleler