Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Normalleşmenin Vazgeçilmez 4 Kuralını Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yamanel açıklamalarında yeni normalin 4 kuralını duyurdu.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yamanel Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenen yeni normal hakkında kuralları açıkladı. 

Prof. Dr. Yamanel, vatandaşların virüs tedbirleri kapsamında önlemlerini gevşetmemesi uyarısında bulundu ve yeni normal ile 4 kuralı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“YENİ NORMALİN 4 KURALI”

“Kesinlikle bireysel kurallarımızı gevşetmememiz gerekiyor. Zaten alınan esnetme kararlarında da temel kurallar kaldı. Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı. ‘Yeni normal’ kurallarından aşının bulunup ya da çok etkin bir ilacın bulunup bağışıklığın global bir şekilde oluşmasından sonra vazgeçilebilir. Ondan dolayı ‘yeni normal’ kurallarını bu süreye kadar korumamız gerekir”

Yeni Normalin 4 Kuralı
Yeni Normalin 4 Kuralı

“YENİ PİKLER GÖREBİLİRİZ”

Açıklamalarında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ifade eden Yamanel tedbirleri gevşetirsek yeni pikler görebileceğimizi belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“Eğer etkin bir aşı ya da etkin bir tedavi yöntemi bulunamadıktan veya global bir bağışıklık olmadıktan sonra bizim mutlaka AVM’ler de açılsa, okullar da açılsa mutlaka sosyal mesafeyi korumamız lazım, izolasyona, maske takmaya ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz lazım. Eğer biz bu temel kurallara uyarsak herhangi bir artış olacağını düşünmüyorum. Ama bu temel kuralları gevşetirsek o zaman yeni pikler ve vaka sayılarında artış görebiliriz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler