Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Özlü Salgının Ne Kadar Devam Edeceğini Açıkladı

Bilim Kurulu üyelerinden olan Prof. Dr. Tevfik Özlü corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamalarında corona virüsü salgınının ne zaman biteceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye 1 Haziran itibari ile normalleşme sürecine başladı. Bu sürecin başlamasının ardından corona virüsü vaka sayılarında artış yaşanıyor. Vaka artışlarının yaşanması sonrasında Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları can kulağı ile dinlenilmeye başlandı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü salgın hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tevfik Özlü yaptığı açıklamalarında “Tedbirlere uyarak normalleşmeliyiz. Eskiye dönemeyiz. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

1 – 2 YIL SÜRECEK

Özlü açıklamalarında salgının yakın zamanda bitmeyeceğini ifade ederek pandeminin dalgalar haline 1 – 2 yıl süreceğini vurguladı. Bu konu hakkında Tevfik Özlü’nün açıklamaları şöyle oldu:

“Salgın yakın zamanda bitecek olsaydı, normalleşmeyi öteleyebilirdik. Ama görünen o ki, bu pandemi dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek. Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız.

Filyasyon çalışmaları, sorunun nerelerden kaynaklandığını gösterir. Vaka artışının gözlendiği kentlerde il pandemi kurulları, bu verilere göre alacakları kararlarla kontrolü sağlayabilirler. Salgını azdırmadan normalleşme mümkün. Yeni dönemi şöyle tanımlayabiliriz. Maske, mesafe ve hijyenden ödün vermeden, eskiden yaptığın her şeyi yapabilirsin.”

İlgili Makaleler