Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Sıcak Hava Artışı Covid-19’un Bulaşmasını Zorlaştıracak

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 salgınına dair yaptığı açıklamalarla umutlandıran söylemlerde bulundu. Prof. Dr. Özlü, hafta sonunda yaşanacak sıcaklık artışının Covid-19 bulaştırma ihtimalini düşüreceğini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklamalarına göre tüm ülkede büyük oranda bir sıcaklık artışı gerçekleşecek. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de hafta sonu yaşanması beklenen sıcaklık artışı sonucunda Covid-19 bulaşma hızını yavaşlatacağını düşündüğünü aktardı.

Özlü, sıcaklığın artması ve nemin azalması, Covid-19’un bulaşmasını büyük ölçüde engelleyeceklerini belirterek, bağışıklık sistemimizin de güçleneceğini kaydetti.

“VİRÜSÜN BULAŞMASINI ZORLAŞTIRACAK”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamalarda şu sözleri ifade etti:

“Hafta sonu çöl sıcakları geliyor. Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezimiz artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır. Ancak sıcak hava da sağlığımız için bazı riskler taşımakta. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar, sıcak havalardan çok daha fazla etkilenebilmekte. Sıcak ve güneş çarpmaları yaşanabilir.”

11.00 İLE 16.00 ARASINA DİKKAT

Özlü, sıcak havaya karşı bir taraftan da tedbirli olunması gerektiğini belirterek, şu sözleri dile getirdi:

“Özellikle, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında, güneş altında ve yeterli hava akımı olmayan kapalı alanlarda kalınmamalı; ev ve iş yeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalı; aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalı. Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmeli; alkol ve sigaradan uzak durulmalı; ağır, yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı. Oruç tutanlar terlememek ve sıvı kaybetmemek için çok dikkat etmeli; iftarla sahur arasında bol sıvı almalı.”

SICAK ÇARPMASI HALİNDE ŞUNLAR YAPILMALI

“Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu, ipek veya ketenden bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli; şapka ve güneş gözlüğü takılmalı. Sıcak çarpmasında halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme, bulantı ve baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu durumda kişi hemen soğuk klimalı bir ortama veya vantilatör karşısına taşınmalı; üstü ıslak çarşafla örtülüp, klima maksimum soğukluk ve hızda çalıştırılmalı. Hastaya buzlu su banyosu yapılabilir. Hasta için 112 aranıp acilen hastaneye kaldırılmalı.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler