Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Salgının Bitişi İçin Tarih Verdi

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara salgın hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara 15 Haziran'ı işaret ederek çok ciddi bir rahatlama olacağını vurguladı ve salgının bitişi için tarih verdi.

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara CNN Türk’te canlı yayına katıldı ve çok önemli açıklamalarda bulundu. Bilindiği gibi Türkiye’nin corona virüsü tablosunda yeni vaka sayısı, aramızdan ayrılan canlarımızın sayısı, entübe sayısı ve yoğun bakımdaki hasta sayısı düşmeye devam ediyor. Durum böyle olduğunda ise vatandaşlar ‘salgın ne zaman bitecek?’ sorusunun yanıtını araştırıyorlar. Bu konu hakkında Prof. Dr. Ateş Kara önemli açıklamalarda bulunarak tarih verdi.

15 HAZİRAN KRİTİK TARİH

Prof. Dr. Kara açıklamalarında 15 Haziran’da çok ciddi bir rahatlama beklediğini ifade ederek Türkiye2nin almış olduğu önlemlerin çok önemli, ilaçlarla da ciddi bir başarı olduğunu vurguladı. Can kaybımızın olduğunu ifade eden Kara bu durum can yakıcı olduğunu ancak dünya sıralamasında iyi bir yerde olduğumuzu vurguladı. Bir can kaybını veya vakayı başarısızlık olarak değerlendirmediklerini, seyahatlerde kurallara uyulması gerektiğini ve çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

SALGININ BİTİŞİ İÇİN TARİH VERDİ

Ateş Kara açıklamalarında sosyal mesafe kuralına da değindi ve “Sosyal mesafe en az 1.5 metre olmalı. Bir insanla karşılıklı konuşurken aramızdaki 60 cm olmalı” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra Prof. Dr. Ateş Kara açıklamalarında corona virüsü salgınının bitişi için de tarih verdi. Kara açıklamalarında kurallara uyulursa Ağustos ayında corona virüsü salgınının bitebileceğini belirterek 2 yaşın altındaki çocuklarda maske kullanılmaması gerektiğini maske yerine bu çocuklar için yüz koruyucu siperlik kullanılması gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler