Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü Korkuttu: 250 Bin Kişi Virüsü Taşıyor ve Bulaştırıyor

Sağlık Bakanılığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü salgın hakkında çarpıcı bir açıklama yaptı. Tevfik Özlü açıklamalarında vaka sayılarının artışının devam edeceğinden endişeli olduğunu belirtti. Tevfik Özlü açıklamalarında ülkemizde virüsü taşıyan ve bulaştıran 250 bin kişi olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanılığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü CNN Türk canlı yayınına katılarak İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde başlattığı corona virüsü denetimlerini değerlendirdi. Tevfik Özlü açıklamalarında vaka sayıları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Açıklamalarında “Maalesef salgında bir artış trendi görünüyor. Bu hem bizde hem dünyada böyle. Maalesef salgın hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri de muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim.” ifadelerini kullanan Tevfik Özlü normalleşme sürecinden sonra vakaların ciddi oranda arttığını belirtti.

25 BİN KİŞİ VİRÜSÜ TAŞIYOR

Tevfik Özlü açıklamalarının devamında 250 bine yakın kişinin virüsü taşıdığını ve bulaştırdığını vurguladı. Bu konuda Özlü’nün açıklamaları şöyle oldu:

Türkiye’de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var. Şu anda yapılan hesaplar Türkiye’de aramızda dolaşan, bunların çoğunun da hiçbir şikayeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi var.

Türkiye’de şu anda virüsü taşıyan ve bulaştıran bu kadar insan var. Dolayısıyla sokakta, çarşıda, toplu taşımada, restoranda, markette ya da aile içinde, komşu ziyaretinde, düğünde, nişanda, mevlütte, sünnette bulunanlardan birinin pozitif olma olasılığı yüksek. Dolayısıyla hiç farketmeden virüsü alabilirsiniz ya da siz de taşıyıcı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler