Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Türkiye’de Çok Sayıda Covid-19 Gizli Taşıyıcı Var

Bilim Kurulu Üyesi Prorf. Dr. Levent Yamanel, Covid-19 vakalarına dair kritik değerlendirmelerde bulundu ve şu an Türkiye’de çok sayıda gizli taşıyıcı olduğunu belirtti.

Covid-19 test sonucu pozitif olan ancak hiçbir semptom yaşamayan ve sağlıklı olduğunu düşünerek virüsü başkalarına taşıyan kişilerin “hayalet taşıyıcı” olarak nitelendirildiğini aktaran Yamanel, bu kişilerin saptanmasının oldukça zor olduğunu da ekledi.

Prof. Dr. Yamanel, “Şu an vaka sayımız yaklaşık 125 bin. Buna asemptomatik, yani tespit edilemeyen hastaları da eklerseniz vaka sayısı bilinenden çok daha yüksek olabilir” şeklinde konuştu.

GİZLİ TAŞIYICILAR GENELDE GENÇLER

Prof. Dr. Yamanel, “Virüsün gizli taşıyıcıları genelde gençler. Avrupa’da yaşlı oranı yüzde 20, bizde ise bu rakam yüzde 6. Nüfusumuzun Avrupa’ya kıyasla çok daha genç olduğu düşünülürse gizli taşıyıcı sayısı Avrupa’dakinden fazla demektir. Yani, virüs taşıyıcılar yoluyla aramızda. Her zaman söylüyoruz. ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ Tam bir ‘normalleşme’ beklemeyin. Gizli taşıyıcılardan korunmanın tek şartı maske ve sosyal mesafe. Global olarak salgın kontrol altına alınana kadar bu böyle” şeklinde ifade etti.

COVID-19 TESTİ YAPILMADAN ANLAŞILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Yamanel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Virüsün bilinen ilk semptomları yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, tat-koku alma kaybı ile nefes alma güçlüğüydü. Sonradan bu belirtilere üşüme, üşümeyle birlikte tekrar eden titreme, kas ağrısı ve baş ağrısı da eklendi. Bilim insanlarının ‘asemptomatik’ dediği, halk arasında ‘hayalet taşıyıcı’ denilen kişiler hastalığın hiçbir aşamasında bu belirtileri göstermiyor. Test yapılmadığı sürece hiçbir şekilde sağlık sisteminin sizden haberdar olma şansı da yok. Bu da virüsü ‘bilmeden’ yayıyorsunuz demek.”

KİMİN TAŞIYICI OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Yamanel, önceden DSÖ ve Bilim Kurulu tarafından yapılan maskenin yalnızca hasta olan kişilerin takması yönündeki açıklamalarını anımsatarak, “Baktık çok fazla hayalet taşıyıcı var, kimin taşıyıcı olduğu belli değil, bu noktada kendimizi korumak amaçlı değil, hastalığı dışarı saçmamak için maskeyi zorunlu kıldık” diye konuştu. Filyasyon ekiplerinin pozitif hastaların etrafını tarayarak hayalet hastalara ulaşabildiğini hatırlatan Yamanel, “Belki taşıyıcısınız, farkında değilsiniz. Kurallara uymanız hayat kurtarır” sözlerini dile getirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler