Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Flaş Covid-19 Uyarısı: 27 Gün Vücutta Kalabiliyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında corona virüsün vücutta 14 gün ile 27 gün arasında kalabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. İlhami Çelik çok önemli açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında corona virüsü nedeniyle vatandaşların evde kalmalarının önemli olduğunu ifade ederek virüsü yenen hastaların yeniden virüse yakalanma riski hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“BUNU KONUŞMAK İÇİN ÇOK ERKEN”

“Koronavirüsü yenen insanların tekrar hastalanması çok zor bir ihtimal gözüküyor. Antikor oluşup oluşmadığını ölçmek için henüz teknik bir imkan bulunmuyor. Antikorun koruyucu durumu tam belirlenmiş değildir. Herkeste oluşuyor mu, onu da bilmiyoruz.

Örneğin belirtisi geçenlerde antikor oluşmadığı kanısındayız. Yaptığımız çalışmalara göre bu ne kadar korur, immün plazma ile bunu daha net ortaya koyabileceğiz. İmmün plazma verilen hastalar var; ama henüz net sonuçlar ortaya çıkmış değil. İstanbul’dan bildirilen bir vaka vardı. Bizim de hastanede yaptığımız çalışmalar var. Hastanın birinin iyi olmaya gittiğini görüyoruz, ancak bunun için zaman gerekiyor. Bunu konuşmak için çok erken”

Ayrıca Çelik açıklamalarında corona virüsü yenenlerin bağışıklık sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak şöyle devam etti:

“3 İLE 6 HAFTA SÜRÜYOR”

“Koronavirüs tedavisi olduktan sonra bağışıklık sistemi zayıflamaz. Bu hastalığı atlattıysa zaten bağışıklık sistemi normal düzeydedir, bu hastalığı yenmiştir, herhangi bir sıkıntı olamaz. Henüz böyle gösterilmiş bir kanıt da yok. İşte, ‘bu hastalandı, bunun bağışıklık sistemi kötü seyreder, ileride başka hastalıklara çok daha kolay maruz kalır’ gibi bir şey şu aşamada söylemek mümkün değil. Virüsün 14 gün yaşadığını biliyoruz; ama iyileşme süresi 3 ile 6 hafta sürüyor.

“27 GÜNE KADAR SÖZ EDİLEN BİR ÇALIŞMA VAR”

Bununla ilgili çalışmalar var. 27 güne kadar söz edilen bir çalışma var. Net bir şey söyleyememekle beraber, virüsün 14 gün ile 27 gün kalabildiğini söyleyebiliriz. Bizim çalışmalarımızda 14 günü aşan uzun süre kalan hastalarımız oldu. Bunların tek hasta değil de birçok hastayla gösterilmesi lazım. 27 güne kadar temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler