Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Korkutan Açıklama !

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında tedbirlerine, Kurban Bayramı süresince istenilen düzeyde uyum gösterilmediğini, bunun 10-15 gün sonraki tabloya, artış olarak yansıyabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İlhan açıklamalarında son rakamlara göre dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısının 18 milyon 140 bini aştığını, can kaybının 690 bin 903, iyileşenlerin sayısının ise 11 milyon 411 bin 596 olduğunu belirterek Avrupa’nın birçok ülkesinde, koronavirüs vakalarının yeniden artması üzerine yetkililerin halkı tedbirlere uymaya çağırdığını vurguladı.

Cemaatle kılanan namazlarda vatandaşlar uyum içindeyken, zaman zaman kurban kesim yerlerinde pazarlıklarda ya da hayvan seçimi sırasında istenmeyen görüntüler olduğunu belirtti ve bugünlerdeki ihlallere ilişkin vaka artışlarının yaklaşık 10-15 gün sonra tabloya yansıyacağını belirtti.

YENİ VAKA OLARAK KARŞIMIZA ÇIKACAK

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Cemaatle kılanan namazlarda vatandaşlar uyum içindeyken, zaman zaman kurban kesim yerlerinde pazarlıklarda ya da hayvan seçimi sırasında istemediğimiz görüntülerle karşılaşabildik. En büyük sıkıntı ise maalesef, meydanlar ve özellikle plajlarda ve buraya gitmek için kullanılan toplu taşım araçlarında oldu. Plajlarda şezlonglar arası 1,5-2 metre kuralının ihlal edildiğini, birçok kişinin maske takmadığını ve çok yakın oturduğunu gördük. Vapur, tramvay gibi toplu taşım araçlarında kuralları ihlal eden çok sayıda vatandaşımızın olduğunu gördük. Keza yine kalabalık bayram ziyaretleri görüntüleri ile karşılaşıldı. Bunlar, önümüzdeki günlerde yeni vaka olarak karşımıza çıkacaktır. Bugünlerdeki ihlallere ilişkin vaka artışları yaklaşık 10-15 gün sonra tabloya yansıyacaktır.”

İlgili Makaleler