Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Normalleşme İçin Korkutan Açıklama

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap corona virüsü salgınının başlamasından iki ay sonra açıklanan normalleşme takvimi hakkında değerlendirmelerde bulundu ve virüsün bitmeyeceğini toplumda dolaşmaya devam edeceğini vurguladı.

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap corona virüsü salgını hakkında yaptığı açıklamalarında 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemizin mümkün olmadığını belirterek virüsün bitmeyeceğini toplumda dolaşmaya devam edeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Alpay Azap Habertürk’e çeşitli açıklamalarda bulundu. Azap açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme takvimiyle ilgili görüşlerini paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

“BU KENDİLİĞİNDEN BİR DURUM DEĞİL”

– Yanlış bir algı var. Salgının ‘doğal olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler sayesinde oluyor.

– Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor. İnsanların birbirleriyle temas etmesi bu salgını artırıyor. Ben insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayacağım. Yaklaşmak zorunda kalırsam da maske takacağım. Genel tedbirler gevşetilecek ama bireysel tedbirleri birkaç yıl uygulamamız lazım.

– Berberler ilgili karar gerekli tedbirler alınırsa çok büyük sıkıntı yaratmayabilir. Ancak İtalya’da tek bir kuaförden onlarca insanın enfekte olduğunu gördük.

“100 YILDA, 200 YILDA DÜNYANIN BAŞINA GELECEK BİR ŞEY”

– Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın. 100 yılda, 200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz.

“TOPLUMDA DOLAŞMAYA DEVAM EDECEK”

– 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil. Mevsimsel bir grip virüsüne dönüşen, insanlar arasında dolaşan bu virüse alışmak zorundayız. Virüs bitmeyecek, toplumda dolaşmaya devam edecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler