Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Şiddetle Devam Etmeli Uyarısı !

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer corona virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Tezer açıklamalarında corona virüsü ile mücadele kapsamında iyi gelişmeler olduğunu belirtti ve kurallara uyulmazsa rakamların azalmayacağını ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer açıklamalarında corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tezer açıklamalarında kuaför ve berberlerin açıldığını ifade ederek şu uyarıları belirtti:

“Berberlere önerimiz ilk olarak ‘randevusuz çalışmayın’ oldu. Ayrıca ‘müşterinizi bilin’, ‘personeliniz en az sayıda olsun’, ‘misafir kabul etmeyin’ uyarılarında bulunduk. Berber salonunda ben kendim de muhabbet etmeyi, süreyi uzatmayı çok severim; fakat artık uzatılmaması gerekiyor. Orada oturup çay içmeyin. Ayrıca gazete okumak, yiyecek tüketmek yine o salonlarda artık olmayacak. Salonlara girerken mutlaka tıbbi maske olacak. Elimizi salona girmeden önce hasta odasına giriyormuş gibi düşünüp hem kendimizi hem karşımızdakini korumak için girişte berberin hazırlamış olduğu dezenfektan ile temizleyeceğiz ve öyle gireceğiz. Berberle temas etmeyeceğiz, yine mesafemiz olacak. Koltuk sayısı az olacak. Aralarında mesafeler olacak. Orada 3’üncü bir kişi oturarak beklemeyecek. Ne kadar koltuk varsa o kadar kişi olacak”

3 KURAL ŞİDDETLE DEVAM ETMELİ

Prof. Dr. Tezer şu an rakamların çok iyi gittiğini belirterek 3 kuralın şiddetle devam etmesi gerektiğini vurguladı. Tezer açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Ölüm sayılarımız da azaldı. Ölüm sayılarınız azalabilir; fakat yoğun bakımda yatan hasta sayınız artıyorsa tekrar artacak diye endişe edersiniz. Ancak bizim yoğun bakımda yatan hata sayımız da, solunum cihazına bağlı olan hasta sayılarımız da azaldı ve iyileşen hasta sayımız da çok arttı. Bunlar güzel şeyler; fakat bu olayın bittiği anlamına gelmediğini de hep söylüyoruz. Artık birinci aşama bitti ve sürdürülmesi gereken 2’nci aşama başladı. Yani kurallara uymamız gerekiyor. Kurallara uymazsak rakamlarımız azalmaz. Bazen dalgalanmalar da gösterebilir, artabilir. Bunun için hala; maske, mesafe ve el hijyeni olmak üzere 3 kuralın şiddetle devam etmesi gerekiyor”

“KORKULACAK ÇOK FAZLA BİR ŞEY OLMUYOR”

Ayrıca Tezer açıklamalarının devamında araçlarda klimaların hastalıkta riski oluşturup oluşturmadığına ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“Eğer sizde mikroorganizma varsa arabanın içerisinde de biri bulunuyorsa klimaları açıp, hava akımının oluşması durumunda bir risk oluşturabilir. Ancak şuan araçlarda maskesiz oturulmuyor ve ikinci bir kişi de oturacaksa o da aracın arkasında oluyor. Yani eğer aracı sizden başka kullanan kimse varsa el hijyenini de sağladığınız sürece korkulacak çok fazla bir şey de olmuyor”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKAR

İlgili Makaleler