Gündem

Bilim Kurulu Yeniden Sokağa Çıkma Yasağını Önerdi !

Corona virüsü salgınında 1 Haziran'da yeni normalleşme adımları atılmaya başlandı. Normalleşme başladı ancak öngörüldüğü gibi vaka sayılarında düşüş yaşanmadı. Bundan dolayı Bilim Kurulu toplantısında sokağa çıkma yasağının gelmesi yeniden gündeme geldi.

Corona virüsü salgınının kontrol altına alınması kapsamında 1 Haziran itibari ile yeni normal adımları atılmaya başlandı. Bu bağlamda sokağa çıkma yasakları kaldırılırken bazı kısıtlamalar da kaldırıldı. Faaliyetine ara veren işletmeler de yeniden açıldı. Ekonomik çarkların yeniden dönmeye başlaması ile birlikte corona virüsü vaka sayısı 800 – 900 arasında kaldı. Bundan dolayı yeni tedbirlerin alınması gündeme geldi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNERİSİ

20 Mayıs’tan bu yana vaka sayılarının 800-900’lü rakamlar arasında gidip geldiği, bunun ana nedeninin ise toplumda yüzde 20’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesi olduğu belirtildi. Bu bağlamda Bilim Kurulu üyeleri tarafından bu direncin kırılması için özellikle kapalı alanlarda maske takmayanlara cezai yaptırım uygulanması gerektiği bildirildi. Bununla birlikte vakaların öngörülmeyen bir şekilde arttığı ve potansiyel kümelerin yaşandığı illerde gerekirse sokağa çıkma yasağı dahil bazı tedbirlerin uygulanması önerisi yapıldı.

İKİNCİ DALGA OLACAK MI?

Ayrıca Türkiye’de ikinci bir dalganın sonbahardan önce gelmeyeceği, yaz mevsiminde yaşanacak vaka değişimlerinin birinci dalganın kendi içindeki ‘dalgaları’ olarak görüleceği değerlendirmesi yapılarak uzmanlar tarafından şu ifadeler kullanıldı:

“İkinci dalgayı şu anda beklemiyoruz. İkinci dalga dediğimiz şey, sonbaharda olur. Ama bu dalganın birinci dalga kadar etkili olmayacağı tahmin ediliyor. Birinci dalganın üçte biri oranında etkisi olmasını bekliyoruz”

İlgili Makaleler