Gündem

Bilim Kurulundan Corona Virüsü Açıklaması: Başarıyı Yakalarız

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Ateş Kara açıklamalarının devamında Covid-19 grafiğinin ne anlama geldiğini yorumladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Ateş Kara burada yaptığı açıklamalarında Sağlık Bakanlığı tarafından resmi internet sitesi aracılığı ile ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya aracılığı ile paylaşılan corona virüsü grafiği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ateş Kara yaptığı açıklamalarında Türkiye’deki artışa bakılırsa en yüksek ulaşılan rakamın 2 bin 100 olduğunu sonraki rakamların bin 700 bin 800 olduğunu böyle devam edilirse başarının yakalanacağı ifade edildi

Konu ile ilgili olarak Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Başarıyı Yakalarız”

Erken dönemde yakalanan hastaların temaslarına hızla ulaşıldı. Takibi içerisinde de testleri hızla yapıldı. O nedenle de vakalar erken yakalanmaya başladı. Onun için de yükselme biraz dik. Dikkat ederseniz Güney Kore’nin de başlangıçtaki yükselmesi dikti. Mühim olan dik olmasından ziyade artışın geometrik veya logaritmik olup olmadığı. Türkiye’deki artışa bakılırsa en yüksek ulaştığımız rakam 2 bin 100 rakamına ulaştık. Sonraki rakam bin 700 bin 800 gibi gidiyor. Eğer böyle kalabilirsek açıkçası biz başarıyı yakalarız.

“Hayal Ettiğimiz Kadar Başarılı Olmadığımızı Gösteriyor”

Bu hastalığın bulaşma oranı bir kişi beş ile altı kişiye bulaştırıyor. Kolay olması için beş rakamını alırsak ve bizim müdahalemiz olmasa gidişat şöyle olurdu. Bir den 5’e, 5’ten 25’e, 25’ten 125’e oradan 625’e ve ondan sonra da katlanacak şekilde devam ederdi. Şu anda gördüğümüz rakam bin 500 ile iki bin 500 arasında seyrediyor son bir haftadır.

Bu şunu gösteriyor. Belli noktada izolasyonda başarılıyız belli noktada takipte başarılıyız. Şunu da gösteriyor aynı zamanda izolasyonda veya kişileri karantinada tutmakta hayal ettiğimiz kadar da başarılı olmadığımızı. Onun için cuma günü ek önlemler önerildi onlar da hemen uygulamaya konuldu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir