Gündem

Bilim Kurulundan Corona Virüsü İçin Korkutan Açıklama

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap yaptığı açıklamalarında dünya nüfusunun yüzde 40 ile 70'inin corona virüsü ile enfekte olabileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap corona virüsü hakkında çok öenmli açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamada dünya nüfusunun yüzde 40 ila 70’inin koronavirüs ile enfekte olmasını beklediklerini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamada bir uyarı yapıldı ve “Ülkemizde vaka sayısının kaç olacağından önemlisi, vaka sayısının geniş bir zaman diliminde mi, yoksa birkaç hafta içinde mi ortaya çıkacağı. Önemli olan bu birkaç hafta içinde hızlı artışın olmaması. Yoksa sağlık altyapımız yetmez. Hastaları tedavi etmeye yetişemeyiz” denildi.

Bilim Kurulu üyesi Azap Bu nedenle yurttaşlara çok önemli görev düştüğünü yineleyerek açıklamalarında şöyle devam etti:

“Şekil değişikliğine uğrayıp bulaşıklığını kaybetmedi. SARS gibi ortadan kalkmasını beklemiyoruz.”

Bilim Kurulundan Önemli Açıklama
Bilim Kurulundan Önemli Açıklama
BULAŞMA HIZI YÜKSEK

Virüsün insandan insana bulaşma hızının yüksek olduğunu, enfekte olan hastaların yüzde 80’inin hafif belirtilerle hastalığı atlattığını, bu nedenle birçoğunun doktora bile gitmediğini anımsatan Bilim Kurulu üyesi Azap açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu kişiler toplumda dolaşmaya devam ediyorlar ve etrafa virüs saçıyorlar. Hastaneye dahi gelmedikleri için test yapma şansımız da yok. O yüzden toplumda bu virüs hızla yayılıyor. En etkili yöntem bu nedenle sosyal mesafe. İpin ucu kaçmış değil, halen önüne geçilebilir. O yüzden diyoruz sosyal mesafe önemli. 1 metreden fazla kimseye yaklaşmayın, kalabalık ortamlara girmeyin, olabildiğince evde kalın”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir