Gündem

Bilim Kurulundan Flaş Açıklama! Hamilelere Aşı Çağrısı!

Koronavirüs aşılama çalışmaları ülkemizde ve tüm dünyada hızla devam ediyor. Ancak bu sırada hamile olan anne adayları aşı konusunda endişeli. İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz hamile anne adaylarını rahatlatacak bir açıklamada bulundu.

“Anneyi Koruyor”

“Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere Covid-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir.”

“Ek olarak annedeki antikorların yeni doğanda SARS-CoV-2’ye karşı pasif bağışıklık sağlamak üzere plasentadan ve anne sütüne geçtiği de gösterilmiştir.”

ABD’deki bir araştırmanın görsellerini de paylaşan Yavuz, “Covid-19 mRNA aşısı uygulanmış ve doğum yapmış 827 gebenin verileri incelendiğinde aşıların düşük, ölü doğum, konj anomali, bebeğin gelişimi, erken doğum, ölü doğum veya yeni doğan ölümü başta olmak üzere herhangi bir soruna yol açmadığı görülmüştür. Gebelikten hemen önce veya ilk 20 haftada mRNA aşısı yapılmış 2 bin 456 gebede düşük riskinde artış görülmemiştir. Bir başka çalışmada 92 bin gebede, düşük oranının, Covid-19 aşısı olanlarda aşı olmayanlardan daha yüksek olmadığı belirlenmiştir” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler