Gündem

Bilim Kurulundan Flaş Açıklama! Yeni Yasaklar Mı Geliyor?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer çok önemli açıklamalarda bulundu. Tezer açıklamalarında rakamlar arttığından dolayı maske konusunda insanların biraz gevşediğini belirtti ve gerekirse yeni kurallar getirilebileceğini ifade etti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer önemli açıklamalarda bulunarak 1 Haziran’dan itibaren kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte rakamları yakından takip etmeye başladıklarını vurguladı.

YAKIN TAKİP YAPILDI

Konu ile ilgili olarak Tezer açıklamalarında maske takmak, sosyal mesafe, hijyen kurallarına uyup uyulmadığı hakkında yakın bir takip yapıldığını ifade ederek rakamlar artmaya başladığı için maske takma konusunda insanların biraz gevşediğini gördüklerini belirtti. Buna ilişkin olarak Hasan Tezer açıklamalarında “Özellikle rakamların yüksek olduğu büyükşehirlerde insanlarımızın maskelerini çok fazla takmadıklarını ya da taksalar da doğru bir biçimde takmadıklarını gördük” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA KURALLAR DA GEREKECEKTİR”

Normalleşme sürecinden sonra vakalardaki artışın alarm işareti verdiğini belirten Hasan Tezer şu ifadeleri kullandı:

“O yüzden ilk aşamada maske takma kurallarının tekrar gözden geçirilmesine başlandı. Bu bağlamda da özellikle büyükşehirlerimiz olan İstanbul ve Ankara’da zorunlu maske takma tavsiyesinde bulunuldu.

Ve özellikle vaka artışının yoğun bir şekilde görüldüğü Bursa ilimizde de benzer şekilde maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi tavsiye edildi. Bu bağlamda da çarşamba gecesi itibarıyla İstanbul ve Ankara illeri valiliklerinden maske takılmasının zorunlu olduğu ilan edilmiş oldu. Bu sayede rakamlarımızın daha fazla yükselmeden, bizi endişeli bir seviyeye getirdiğini görmeden düşüşe geçtiğini görmek en büyük temennimiz.

Çünkü rakamlar daha artarsa, kontrol edilemeyecek seviyeye gelirse tekrar oturup değerlendirmek, başka kurallar da gerekecektir”

İlgili Makaleler