Gündem

Bilim Kurulundan Kritik Açıklama ! Eğer Kullanıyorsanız Risk Altındasınız

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer önemli açıklamalarda bulundu. Hasan Tezer açıklamalarında salgında bulaş riskinin yüksek olduğu alanlardan umumi tuvaletlere dikkat çekti ve riskli olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer salgının bulaşma şekli hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve maske takılmayan bir ülkede ikinci dalganın bundan dolayı çıkacağını vurguladı.

UMUMİ TUVALET UYARISI

Açıklamalarında “Hijyen kurallarına dikkat edilmeyen ülkelerde bundan çıkacaktır. O yüzden hijyen elbette önemli; ama illa ki umumi tuvaletlerden çıkacak diye bir şey söylemek çok zor. Maalesef Türkiye’de son aylarda vaka artışları özellikle düğünlerden, taziyelerden, asker uğurlamalarından oldu.” ifadelerini kullanan Hasan Tezer her ülkenin kendi sosyal yapısına göre, uymadığı kurallara göre vaka artışları olacağını tüm dünyada vaka artışı olduğunu belirtti.

“BUNU DİKKATLİ YORUMLAMAK LAZIM”

Hasan Tezer vakaların Kurban Bayramı sonrası korktukları gibi çok yükselmediğini; ama kritik seviyede devam ettiğini belirtti ve açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ek önlemlere ilişkin şu aşamada önümüzü görmeden bir yorum yapmak çok zor; ama birkaç gün önce valilikler 28 ilde kısıtlayıcı kararlar aldılar, bunun etkili olmasına bakıyoruz. Ama bunlar etkili olmazsa, bir anda vaka sayıları artıp hastaneler tıkanırsa, yoğun bakımlarda yer olmazsa elbette bu hepimizi üzer ve yorar. Bu istediğimiz bir durum değil. Sağlık Bakanımız açıkladı; yoğun bakımların yüzde 50’sinin yatak kapasitesi olarak dolu olduğunu, solunum cihazlarının yüzde 30’lu bir rakamından bahsedildi; ama bunu dikkatli yorumlamak lazım. Bölge bölge değişebilir, bazı bölgelerde vaka sayısı çokken bazı bölgelerde uzun zamandır hiç bildirilmeyen vakalar var. Bu yüzden her bölge kendi hazırlığını kötü senaryolara göre il bazında yapmalı”

İlgili Makaleler