Gündem

Bilim Kurulundan YKS İçin Adayları ve Ailelerini Sevindiren Açıklama

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara YKS hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara açıklamalarında YKS hakkındaki panik yaratan açıklamaları değerlendirerek çocukların arasında kaybın olma ihtimali olmadığını vurguladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk’te canlı yayın konuğu olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Ateş Kara açıklamalarında son dönemde tartışma konusu olan YSK sınavı yapılması ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak önceliğin çocukların huzur ile sınava girmelerini sağlamak olduğunu vurguladı.

Ateş Kara açıklamalarında Bilim Kurulu’nun da önerileriyle çocukların en rahat ve en güvenilir şekilde sınava girmelerinin sağlanmaya çalışıldığını ifade eden Kara rakam koyup konuşulmasının çok doğru olmadığını ifade etti.

“HUZURLA SINAVA GİRMELERİNİ SAĞLAMAK”

Bu konu hakkında Prof. Dr. Ateş Kara açıklamalarında “Rakam hesabı yapılabilir tabi ama çocuklar geleceklerini belirleyeceği bir sınava giriyor. Bizim önceliğimiz onların huzurla sınava girmelerini sağlamak olmalı. Elimizden geldiği kadarıyla Bilim Kurulu’nun da önerileriyle çocukların en rahat ve en güvenilir şekilde sınava girmeleri sağlanmaya çalışıyor. Ben böyle rakam kayıp konuşulmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Açıklamalarında “Çocuklardan tek isteğim sınava konsantre olsunlar, rahat olsunlar. Birkaç gerçek nokta var onların da altını çizelim. Bizim açıkladığımız bilimsel gerçekler var. Sayın Bakan’ın açıklamaları var.” ifadelerine yer veren Ateş Kara kaybın olmasını beklemediklerini vurguladı.

“KAYBIN OLMASINI BEKLEMİYORUZ”

Buna ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de yapılan testlere göre PSR’ın pozitif çıktığı sayı binde bire tekabül ediyor. Bulaştırıcılığımız 1’in altına inmiş vaziyette. Böyle bir ortamda bulaş riskinin çok az olduğunu hatta olmadığını söyleyebiliriz. Sınava girenlerin yaşını düşündüğümüzde böyle bir kaybın olmasını beklemiyoruz”

İlgili Makaleler