Gündem

Bilim kurulunun 14 gün sokağa çıkma yasağı önerisi kabul edildi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün kabine toplantısı yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katılacağı toplantıda, alınacak yeni yasak kararları ve yeni kısıtlama kararları alınacağı belirtiliyor. Bilim Kurulu dün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, artan koronavirüs vakalarından dolayı sokağa çıkma yasağı önerisi sundu. Daha öncede tam kapsamlı en az 14 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilsin çağrılarında bulunan kurulun bu önerisine Sağlık Bakanı Koca toplantı öncesinde ne dedi? Kabine toplantısı sonrasında sokağa çıkma yasağı açıklanır mı?..

BİLİM KURULU TAM KAPAMALI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLSUN DİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hergün giderek artan vaka artışlarından dolayı bilim kurulunu ve maske ve mesafeyi korumayan vatandaşı suçladı. Oysaki bilim kurulu üyeleri defalarca, hem yapılan toplantılarda hem de katıldığı televizyon programlarında bir an evvel tam kapsamlı bir kapanma olması gerektiğini bildirmişti. Diğer taraftan Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulunun bir karar mekanizması değil sadece bir tavsiye kurulu olduğunu söylemişti.

SAĞLIK BAKANI KOCA TAM KAPAMAYA NASIL BAKIYOR?

Kurul, tavsiyesini ‘’tam kapsamlı sokağa çıkma yasağı’’ şeklinde kullandı ama karar mekanizması çok hızlı artan vaka sayılarına rağmen hem vaka-hasta ayrımı yaparak gerçek vaka sayılarını gizledi hem de salgında Avrupa birincisi konuma gelmemize rağmen pasif kısıtlamalara gitmeyi tercih etti. Bilim kurulu, yine tam kapsamlı yasağın getirilmesini yeniledi ama Bakan Fahrettin Koca, bu konuyu gündemine bile almıyor. Soru şu; Bilim kurulu tavsiye makamı ise ve verdiği tavsiyelere uyulmayacaksa neden var? Diğer bir soru ise; Tavsiyelerinin dinlenmediğine kanaat getiren üyeler istifa etmeyi düşünüyor mu?

SORUMLU BİLİM KURULUMU YOKSA ERDOĞAN MI?

Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’nın haberine göre Bilim kurulunun bazı üyeleri ‘’eğer ekonomi kaldırırsa en az iki hafta sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli’’ diyor. Ama Bakan Koca, bu konunun kabine toplantısı öncesinde gündeme getirilmesini dahi istemiyor. Yani, Koca Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeden böyle bir gündemin olmasına dahi tahammülü yok. Buda bize şunu gösteriyor; Sağlık Bakanı Koca bile karar mekanizması içinde değil, tavsiye mekanizması içerisinde… Yani tek bakışla tüm sorumluluk Cumhurbaşkanı Erdoğan’da görünüyor… Nitekim bu söz Bilim Kurulu üyesi Levent Akın’a ait. Akın sorumluluğun Kabinede olduğunu şu sözleri ile ifade etti;

‘’ “Birinci derece sorumlusu değiliz, tavsiye eden, önereniyiz; sorumluluk idarenin, kabinenindir…”dedi. Bakan Koca’da kabine toplantısından önce böyle bir şeyin gündeme dahi getirilmemesini istedi.

14 GÜN TAM KAPSAMLI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kurulda da etkin görev üstlenen Prof. Dr. Levent Akın tam kapanma olacaksa 14 güne ihtiyaç olduğunu belirtti. Ancak bunun zorluğunun da altını özenle çizdi, bunun yerine daha akılcı çözümler olduğunu anımsattı. İlkbahar aylarında uygulandığı gibi tam kapanma deyince öyle yarı çalışma süreci de söz konusu olmayacak. Sadece zorunlu çalışması gereken kişilerin sokağa çıktığı, geri kalan tüm çalışanların evde kapalı kaldığı bir süreden söz ediyoruz. Bu olmadığı takdirde tam kapanmanın bir işe yaramadığını Prof. Dr. Akın da dile getirdi.

Sarıkaya bilim kurulu üyeleri ile yaptığı konuşmalardan çıkardığı yorum şöyle;

BAKANLIK DA KAPANMAYA SOĞUK

Gelelim işin asıl sorumlusu olarak gösterilen diğer tarafa…

Yani Bakanlığa…

Sağlık Bakanlığı’nın koridorlarında konuşulan da tam kapanma değil, hatta bu cümlenin kurulmasına dahi tahammülleri yok…

Bir süredir salgına dönük gözlemlemeleri de umut verici olmuş, düşme eğilimine girmiş.

 

 

İlgili Makaleler