Gündem

Bilim Kurumu Üyesi Kara: Bu rakamlar çok yüksek! Yasaklar geri mi geliyor?

Türkiye’de corona virüsü vaka tablosunda son bir haftada artışlar görülüyor. Kontrollü sosyal hayat döneminde meydana gelen bu artışları Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara değerlendirdi. Açıklamasında bu rakamların çok yüksek olduğunun altını çizen Kara, yasaklara dönüşün sinyalini verdi.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında yaşanan düşüşler nedeniyle normalleşme adımları atılmaya karar verilmiş ve salgın döneminde getirilen bir çok kısıtlama kaldırılmıştı. Ancak son 5 gündür vaka sayısında artışlar görülmeye başladı. Binin üzerine çıkan vakalar ile değerlendirmede bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yeniden yasakların getirilebileceğine işaret etti

Yeni kararları gözden geçirmek gerekecek

1 Haziran sonrası alınan esneklik kararlarının gözden geçirilebileceğini ifade eden Kara, Önümüzdeki 2-3 gün daha Türkiye’deki vaka sayısının yükselmesi durumunda yeni kararların alınabileceğini söyledi. Kara tarafından yapılan açıklamalarda, “Ona göre önlemleri veya alınabilecek yeni kararları gözden geçirmek gerekecek. Mutlak ve mutlak bireysel olarak önlemler almamız lazım. Bu rakamlar çok yüksek.” İfadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler