Gündem

Bilim toplantısı ardından Bakan Koca’dan önemli açıklamalar!

Coronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın sona ermesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklama yapması bekleniyordu. Türkiye’nin merakla beklediği açıklamaların detayları haberimizde…

Dünyada her gün binlerce insan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise corona virüsü vakasının tespitinden bu yana vaka ve ölüm sayısında her gün artış yaşandı. Bu durum üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla corona virüsü bilim toplantısı düzenlendi.

İşte Bakan Koca’nın toplantı sonrası açıklamaları:

Dünya şuana kadar ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur.

Temas , mesafe, izolasyon bu üç kelime hayati önemli

Virüsün gücünün ne olduğunu size söyleyeyim; yayılma fırsatıdır. Buna izin vermeyin, hayatınızı ve kendinizi izole ederek bunu yapmalıyız.

Son 24 saatte yapılan test sayısı 14.369 bugünkü vaka sayısı 2.148, bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63. Toplam 333 hastamız iyileşti. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 277 oldu.

Aile hekimlerimize teşekkür etmek istiyorum bu tablonun ortaya çıkmasında çok yardımcı oldu.

Bu taramada sadece 1 hastanın filyasyon çalışmasını örnek olarak gösteriyorum. Bulaştırdığı kişi sayısı 30. Kimlerde pozitif gördüğümüz, kimlerin yoğun bakımda olduğunu kimlerin hayatını gösterdiği bir örnek. Herkesin şu dönemde kendisini şüpheli görüp izole etmesini istiyoruz.

İtalya’da bir bölgeden bütün İtalya’ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de o hatayı işlemek istemedik. Artık bütün illerimizde bu vakanın olduğunu biliyoruz. Daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 852. %60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli, Konya 584 vaka.

Toplam 39 ilimizde can kaybı var. 42 ilimizde vefat eden arkadaşımızın olmadığını gösteren tablo. Kayıplarımızın ağırlığı İstanbul ve İzmir’de.

60 yaşın üstünde %75’i yoğun bakımda. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın %69’u tansiyon hastası. Yoğum bakımdaki hastalarımızın %63.3 yine tansiyon hastası. Bizim şu dönemde kronik ve alt hastaılğı olan ve 65 yaş üstü vatandaşımızın daha yüksek riskli olduğunu görüyoruz. O nedenle bu gruptaki vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları, kendilerinini izole etmeleri için bu tabloyu gösteriyorum.

Hastalığa yakalanan sağlık çalışanı sayısı 601 kişi. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omuzunda. Dolayasıyla koruyucu malzeme konusunda her türlü gayret içerisinde olduğundan eminim. Herhangi biri ben malzeme bulamıyorum diyorsa tüm yetkileri aşsın bize ulaşsın. Son bir haftada dağıttığımız N95 maske saıyısı4 milyona yakın oldu. Bütün imalati ülkemize, sağlık çalışanları öncelikli olarak bu ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz.

 

Ayrıntılar geliyor…

 

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir