Gündem

Bill Gates 5 yıl önce corona virüsü salgınını anlatmış! Salgın için hazır değiliz!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in 5 yıl önceki TEDX konuşması yeniden gün yüzüne çıktı. Çin’de ortaya çıkarak neredeyse tüm dünyaya yayılan corona virüsü Bill Gates tarafından 5 yıl önce açıklanmış. Gates TEDX konuşmasında “Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.” İfadeleri kullandığı görülüyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan corona virüsün henüz kesin bir tedavisi bulunmamasıyla birlikte binlerce insan hasta olurken, binlerce insan hayatını kaybetti. Araştırmaları devam eden ve durdurulamayan virüs hakkında Bill Gates’in 5 yıl önce yaptığı bir konuşmada uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı. Gates TEDX konuşmasında, “Eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur.” demişti.

İşte Bill Gates’in TEDX konuşmasında geçen o ifadeler:

Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur. Füzeler değil, mikroplar olur. Bunun bir nedeni de nükleer caydırıcı silahlara büyük yatırım yapmış olmamız. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.

Bulaşıcı hastalığa yakalandığı halde kendini iyi hisseden, uçağa binmiş ya da markete gitmiş birinden virüs kapabilirsiniz.
Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.

Öncelikle yoksul ülkelerde güçlü bir sağlık sistemine kurulmasına ihtiyacımız var. Tıbbi ekiplerle, eğitimli ve yardıma hazır bir sürü insana ordunun birliğine ihtiyacımız var.

Simülasyonlar yapmamız gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları. Böylece hangi alanda zayıf olduğumuzu anlarız. ABD’de yapılan son bakteri oyunu 2001’den önceydi ve çok iyi sonuçlanmadı. Şuana dek skor; Bakteriler:1 , insanlar: 0

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, küresel bir nezle salgını olması halinde dünya genelinde malvarlığı 3 trilyon doların altına inecek ve milyonlarca ölüm gerçekleşecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir