Gündem

Bin tane yeni maden alanı ihalesi yapıldı! Madenler Kanadalılara ve Avustralyalılara verildi!

CHP Milletvekili Ali Öztunç, AK Parti yönetiminin Bir yıl içerisinde 1.000 (bin) yeni maden ihalesi yaptığını ve bu maden ihalelerinin Kanadalı ve Avustralyalı şirketlere verildiğini iddia etti. Siyanürle altın ayrıştırılması yapıldığını söyleyen Ali Öztunç, ‘’kullanılan siyanür toprağa karışıyor, yer altı kaynaklarına karışıyor ve yer altı kaynaklarını kirletiyor’’ dedi.

Yeni yapılan maden ocakları ihaleleri ile ilgili CHP’li Öztunç şöyle dedi;

‘’EKONOMİK KRİZİ AŞMAK İÇİN ÇEVREYİ KATLEDİYORSUNUZ’’

Gelelim çevreye, çevre meselesine: Siz, Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmeti, bu topraklara -Cumhuriyet tarihinde olsun, Osmanlı döneminde olsun- yüzyıllardır gelmiş geçmiş çevre düşmanı en büyük hükûmettir. Bakın, çevreyi katlediyorsunuz. Ekonomik krizi aşmak için her yeri delik deşik yaptınız. Bir yıl içerisinde bin tane yeni maden alanı ihalesi yaptınız. Yazıktır, günahtır diyoruz. Türkiye’yi siyanür cennet hâline getirdiniz. Her yerde siyanürle altın ayrıştırma işlemi yaptırıyorsunuz.

SİYANÜRLE ALTIN AYRIŞTIRMASI

Bu harita, Türkiye’nin siyanür haritasıdır. Kuzeyden güneye, doğudan batıya, Türkiye’nin her tarafında siyanürle altın ayrıştırması yaptırıyorsunuz. Biliyorum, sizlerin de bazı milletvekilleri bu durumdan rahatsız oluyor, bu sizleri de rahatsız ediyor ama işte, birileri para kazanacak, birileri siyanürü kullanacak. Kullanılan siyanür toprağa karışıyor, yer altı kaynaklarına karışıyor ve yer altı kaynaklarını kirletiyor.

MADENLER KANADALILARA VE AVUSTRALYALILARA VERİLDİ

İklim krizinin, su kıtlığının konuşulduğu sıralarda siyanürü bu kadar sevmenizi, siyanür sever bir hükûmet olmanızı anlayışla karşılayamıyoruz. Bu siyanür kullanılıp hani milyonlarca, 3,5 milyon ağaç Kaz Dağları’nda kesildi… Bu ağaçları kesince ne oluyor biliyor musunuz? İşte, böyle oluyor… İşte, böyle oluyor… Yazıktır, günahtır, ağaçlara kıymayın diyoruz. Dağlarımızı, derelerimizi, denizlerimizi artık yabancılara satmayın diyoruz. Kaz Dağları’nı altın için Kanadalılara verdiniz; Erzincan İliç Kanadalılara ve Avustralyalılara verildi. Avanos ya… Şu anda Avanos’ta altın için sondaj yapılıyor ya…

KAPADOKYA’DA ALTIN ARAMASI

Bir daha bir Kapadokya gelmez. Ben gittim, AK PARTİ’li Belediye Başkanı da geldi; o da şikayetçi. Olmaz arkadaşlar, tarihî kent var orada. Orada altın araması yapılır mı? Kapadokya’yı bir daha nerede bulacağız? Etmeyin, eylemeyin, lütfen artık elinizi memleketten çekin. Zaten gidiyorsunuz, veda bütçeniz bu sizin, inşallah önümüzdeki yıl burada, biz öyle bir bütçe getireceğiz ki göreceksiniz.

Türkiye’de 37 saha izni verildi, 19’u işletme hâlinde ve altın aranıyor siyanürle. 27’sindeyse bakır ve gümüş aranıyor. Peki, bunlar ne yapıyorlar? Aldıkları altını Türkiye’ye vermiyorlar, Türkiye’de tutmuyorlar. Sizin belgeleriniz -On Birinci Kalkınma Planı’yla ilgili maden raporu- diyor ki: 2001-2017 yılları arasında 273 ton altın üretilmiş, bunun sadece 55 tonu vergilendirilmiş.

Sayın Cumhurbaşkanı Meclisin açılış konuşmasında -aynen şöyle söyledi Sayın Cumhurbaşkanı- dedi ki: “Avrupa’ya sesleniyorum: Siz değil misiniz Afrika’ya elmas, altın var diye gidip insanları öldüren?” dedi, doğru söyledi. Ama yıllar sonra biri de çıkıp Sayın Cumhurbaşkanına “Sen değil misin bu memleketin dağlarını, derelerini altın var diye deldiren, ağaçlarını kestiren, suyunu kirleten?” diye sormayacak mı zannediyorsunuz? Soracak.

 

İlgili Makaleler