EkonomiGündem

Binlerce Çalışanın Maaşına Zam Hakkında Açıklama ! TBMM’de Gündeme Geldi

CHP İzmir Milletvekili ve DİSK eski Başkanı Kani Beko taşeron işçileri ile ilgili maaş zammı ve sosyal hakların iyileştirilmesi için harekete geçti. Konu ile ilgili olarak Kani Beko açıklamalarında zamlar için TBMM'ye sunulan teklif hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren maaş zammı ve sosyal haklar için CHP İzmir Milletvekili ve DİSK eski Başkanı Kani Beko çok önemli bir adım attı.

Konu ile ilgili olarak Kani Beko Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine işçiler hakkında önemli bir konuyu getirdi ve sadece 250 bin işçiye kadro verildiğini, kalan 750 bin işçinin ise açlığa mahkum edildiğini ifade etti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Kani Beko binlerce çalışan için zam açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücretle çalışan, sadece 4+4 zam oranı verilen, aldıkları maaşlarda ikramiye ve sosyal hakları olmayan bu işçi kardeşlerime uygulanan bu eşitsizlik Anayasa’ya aykırı bir durumdur.

Taşeron işçilerine kamuda, belediyede ve özel idarelerde şirket işçisi olduktan sonra sarayın talimatıyla, kanun hükmünde kararnameyle 2020 yılına kadar toplu iş sözleşmesi yasaklandı ve dolayısıyla bu arkadaşlarımızın 250 bini kadrolu oldu.

ZAM DEĞERLENDİRMESİ

Onlara bir itirazım yok ve teşekkür ederim ama geri kalan 750 bine yakın, başta belediyelerde 500 bine yakın çalışan taşeron işçileri asgarî ücretle çalışıyor ve dolayısıyla onlara verilmiş olan zam ilk altı ayda yüzde 4, ikinci altı ayda yüzde 4.

Bu arkadaşlarımızın aldıkları maaşlarda ikramiye yok, sosyal hakları yok. Ben de diyorum ki bu eşitsizlik Anayasa’ya aykırı bir durumdur”

Binlerce İşçiye Zam Açıklaması
Binlerce İşçiye Zam Açıklaması

Kani Beko binlerce çalışanın maaşına zam hakkındaki açıklamalarının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadro müjdesine kendisinin de çok heyecanlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“BAZILARINA KADRO VERİLMİŞ”

“Daha sonra o dönemlerde Konfederasyon Genel Başkanı olduğumdan dolayı Üçlü Danışma Kurulundan, Çalışma Bakanımızdan listeyi istedim, listeye şöyle bir göz attım. Evet, taşeron olan işçi kardeşlerimizin bazılarına kadro verilmiş.

Kadro kimlere verilmiş? Sarayda çalışan bazı taşeron işçilerine, Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bazı taşeron işçilerine -o dönem hatırlarsanız Başbakanlık vardı- Başbakanlıkta çalışan bazı taşeron işçilerine, MİT’te çalışan bazı taşeron işçilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde…

Baktığımızda, 250 bine yakın taşeron işçiye kadro verilmiş verilmesine ama bu işçilerin dışında kalan 750 bine yakın taşeron işçiye maalesef kadro verilmedi ve bu arkadaşlarımız kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde şirketlere alındılar”

TEKLİF REDDEDİLDİ

Tüm bunların yanı sıra CHP İzmir Milletvekili ve DİSK eski Başkanı Kani Beko tarafından verilen teklif Meclis Genel Kurulunda reddedildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir