Sağlık

Bir de Salmonella salgını çıktı! Kırmızı soğandan bulaşıyor

Dünya corona virüsü salgını ile mücadele ederken, Kanada'da Salmonella salgını uyarısı yapılmaya başlandı. ABD'den ithal edilen kırmızı soğanlardan bulaştığı düşünülen hastalık 6 ile 72 saat içerisinde etkisini gösteriyor.

Tüm dünyada corona virüsü ile savaş sürerken, Kanada’da Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Salmonella alarmı verdi. Kurum tarafından yapılan bilgilendirme ile Haziran ayından itibaren 5 eyalette Salmonella salgınına yakalanmış çok sayıda vaka olduğu aktarıldı. Vakaların hastalanmadan önce kırmızı soğan tükettiği ortaya çıktı. Durum üzerine ABD’den ithal edilen kırmızı soğanlarda Salmonella bakterisi olabileceği açıklandı.

Bağışıklığı zayıf olanları etkiliyor

Yetkililer Kanada’da yaşayanların çiğ sebze tüketiminden uzak durmasını söylerken, perakendeciler ve restoranlar ithal kırmızı soğan kullanmaması gerektiği ifade edildi. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen bakterinin British Columbia’da 43, Alberta’da 55, Manitoba’da 13, Ontario’da 2, Prince Edward Island’da ise 1 kişide tespit edildiği öğrenildi. Bağışıklık sistemi daha zayıf olan kişileri etkileyen bakterinin etkilerini 6 ila 72 saat içerisinde gösterdiği öğrenildi.

Salmonella salgını genellikle hayvan dışkısı ile dışkı teması gerçekleşmiş gıdalar yenmesiyle insanlara bulaşıyor

İlgili Makaleler