Gündem

Bir İlimize Daha Giriş ve Çıkışlar Kısıtlandı ! Kısıtlama Yapılan İl Sayısı 10 Oldu

HDP'nin yürüyüş çağrısı üzerine bazı illerimizde giriş ve çıkış kısıtlaması getiriliyor. Bu kısıtlamaya bir ilimiz daha dahil olurken giriş ve çıkış kısıtlaması olan ilimiz sayısı 10 oldu.

HDP’nin yürüyüş çağrısı üzerine İl Valilikleri tarafından çok önemli kararlar alındı. Bu kararlara göre illere giriş ve çıkışlar kısıtlandı. HDP’li isimlerin vekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla parti tarafından planlanan yürüyüşler nedeniyle 9 ilimizde giriş ve çıkışlar kısıtlandı. Bunun ardından Bursa Valiliğinden de önemli bir karar alındı.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada  Bursa’da 14 Haziran 2020 ile 20 Haziran 2020 tarihleri arasında giriş ve çıkışlar kısıtlandı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Bursa Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Demokratik Mücadele Programı’ adı altında planlanan eylem/etkinlikler ile ilgili olarak; planlanan bu eylem/etkinliklerin provoke edilerek toplumsal olaylara dönüşme riskinin yüksek olduğu, ayrıca dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkileyen, ülkemizde de yaklaşık 180.000 vatandaşımızın hastalanmasına ve 4.000 den fazlasının vefat etmesine sebep olan KORONAVİRÜS salgınının, planlanan bu eylem/etkinlikler nedeniyle başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı değerlendirildiğinden Anayasamızın 34. Maddesindeki ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak,millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir’ hükmü gereğince,2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17.maddesi dikkate alınarak mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır.

İlgili Makaleler