Gündem

Bir ilimize daha girişler yasaklandı! Yasaklı il sayısı 9’a yükseldi

HDP'nin "Demokrasi Yürüyüşü" çağrısı yapmasının ardından 8 il valiliğimiz corona virüsü tedbirleri kapsamında şehirlere giriş kısıtlaması getirildiğini açıklamıştı. Son olarak Adana Valiliği şehire giriş çıkışların yasaklandığını duyurdu. Böylelikle yasaklı il sayısı 9’a yükselmiş oldu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in vekilliklerinin düşürülmesi üzerine HDP’den demokrasi yürüyüşü çağrısı yapıldı. Bunun üzerine Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri tarafından şehir giriş kısıtlaması açıklamaları yapıldı. Son olarak Adana Valiliği şehire giriş çıkışların yasaklandığını duyurdu. 15 gün sürecek olan yasak 15 Haziran 2020 günü saat 00:01’den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Basın açıklamalarına katılım 50 kişiyi geçmeyecek

Adana Valiliği tarafından konu hakkındaki açıklamada, “Bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, korona virüs ile mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı, bu vesile ile salgınının yayılmasının önlenmesi ve genel sağlığın korunması amacıyla; muhtemel ziyaretlerde sosyal mesafe kuralına uygun hareket edilmesinin sağlanması, yapılması planlanan basın açıklamalarının yalnızca parti binaları içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılması, yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama, park/bahçelere çadır ve stant kurulması gibi eylem/etkinliklere hastalığın yayılmasına neden olacağından müsaade edilmemesi, milletvekilleri hariç olmak üzere eylemlere katılmak için hareket edecek grupların ilimize giriş ve çıkışları Adana İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 13 Haziran 2020 tarih ve 71 sayılı kararıyla 15 Haziran 2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 15 gün süre ile sınırlandırıldı.

29 Haziran’a kadar yasak uygulanacak

Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, halk sağlığı, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği nedeniyle, milletvekilleri hariç olmak üzere eylemlere katılmak için hareket edecek grupların ilimize giriş çıkışları 15 Haziran 2020 günü saat 00.01’den 29 Haziran 2020 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle sınırlandırılmıştır” denildi.” İfadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler