EkonomiGündem

Bir Müjde Daha Geldi ! O Borçlar İçin İndirim ve Erteleme Geliyor

KYK kredi borçları hakkında yeni bir gelişme meydana geldi. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda KYK kredi borçlarının silineceğine dair iddialar gündeme gelmişti. Ayrıca bu konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bir açıklama yapılmıştı. Ayrıca torba yasa taslağında KYK borçlarına ilişkin erteleme ve indirim maddesi yer aldı.

‘KYK borçları silinecek mi?’ sorusu çok sayıda vatandaş tarafından araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konu hakkında açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada KYK borçlarına ilişkin “Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır” demişti.

KYK kredi borçlarının silinmesi beklenirken 62 maddeden oluşan torba yasa taslağında KYK kredi borçlarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bu torba yasa kapsamında KYK borçları silinmiyor ancak borçlarda indirim ve erteleme bekleniyor.

İNDİRİM VE ERTELEME

62 maddelik torba yasa taslağında KYK borçlarıyla ilgili bölüm şu şekilde belirtildi:

“Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, kredinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede verilen kredi tutarlarına, Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanacak hesaplanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, endeks ile belirlenen tutarları yarıya kadar indirmeye, Cumhurbaşkanı tarafından mücbir sebep hali ilan edilen dönemlerde Yİ-ÜFE uygulamadan ertelemeye yetkili olacak.”

KREDİ BORÇLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Kurumdan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Aralık 2019’da Bilkent Üniversitesi’nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen ‘Her İnsan Bir Dünya’ temalı programda konuşmuştu. Erdoğan, KYK borçları için açıklamalarda bulunmuştu. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kredi olayı farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusunda ödeme sorunu yok. Beklentinizi biliyorum tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı kalkacaktır. Sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre inşallah atacağız. Öğrencilerin lehine bir adım atacağız”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir