EkonomiGündem

Bir Paket Sigara Fiyatına Zam Geliyor ! İşte Zam Tutarı

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında sigarada 0,3899 lira olan asgari maktu vergi 0.4569'a çıktı. Böylece 1 paket sigaradaki vergi 7.79 liradan 9.13 liraya çıktı. Bu bağlamda sigarada vergi satış fiyatı üzerinden alındığı için hem bu verginin üstüne eklenecek olan KDV hem yüzde 67'lik nispi vergiyle 1 paket sigarada en düşük fiyat 11.6 liradan 13.6 liraya çıkacak.

Sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yükseltildi. Bu bağlamda sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarındaki artışa ilişkin karar yayımlandı.

Sigarada 0,3899 lira olan asgari maktu vergi yüzde 17,18 artışla 0.4569’a çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar kapsamında 1 paket yani 20 adet sigarada vergi 7,79 liradan 9,13 TL’ye yükseldi.

Sigarada asgari maktu vergiye ek olarak 0,4539 lira maktu vergi alınıyor. Bunların üstüne bir de KDV alınıyor. Bu bağlamda KDV ise perakende satış fiyatı üzerinden alındığı için ÖTV toplamının yüzde 15.25 ile çarpımı sonucu elde ediliyor.

2 LİRA ZAM BEKLENİYOR

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre 11.6 lira taban fiyatı olan en düşük fiyata satılan sigarada taban fiyat 13.6 lira olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan bu yeni karar sonucunda bir paket sigaraya 2 lira zam yapılması bekleniyor.

Ucuz sigaralar toplam pazarın yüzde 25’ine kadar yükselmişti. Bu artırım ile Maliye’nin 1 yılda 1 milyar liralık vergi artışı sağlayabileceği hesaplandı. 13.6 liranın altında satılan sigaralarda üretici veya pazarlama şirketi o kadar miktarı cebinden karşılamış olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın detayları için TIKLAYIN.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler