Gündem

Bir Resmi Açıklama Daha: Yeni Yasak Duyuruldu

Corona virüsü vaka sayısındaki artışın ardından İl Valilikleri taraıfndan çeşitli kararlar alınmaya devam ediliyor. Siirt'te 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 15 yaş ve altı çocukların katılımları yasaklanırken nişan, kına ve düğün gibi toplu etkinliklerde yapılacak denetimlerde bu kurala uymayanlara ceza kesileceği belirtildi.

Ülkemizde 11 Mart’ta görülen corona virüsü salgınında düşen vaka sayıları son dönemde yeniden artmaya başladı. Bu vaka sayılarının artmasından kaynaklı İl Valilikleri tarafından önemli kararlar alınmaya başlandı. Siirt Valiliği tarafından 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 15 yaş ve altı çocukların nişan, kına ve düğün gibi etkinliklere katılımlarının yasaklandığı duyuruldu.

Konu ile ilgili olarak İl Valiliğinden yapılan açıklamada Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yeni kararlar alındığı vurgulandı.

İl genelinde corona virüsü tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşların 17.00 ila 24.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına ilişkin hükmün kaldırıldığı da ifade edildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Söz konusu açıklamada düğünlerde müzik yayınlarının en geç saat 23.00’te son bulması ve düğün sürelerinin kısıtlanmasına karar verildiği belirtilerek şöyle denildi:

“Sokak ve köy düğünlerinde toplu yemek verilmesinin sınırlandırılmasına ve mahalle aralarında yapılan sokak düğünlerinin daha geniş alanlarda yapılabilmesi ve mesafe kurallarına uyumun daha kolay sağlanabilmesi için uygun ve mümkün olması halinde okul bahçelerinin tahsis edilmesine, Kovid-19 ile mücadele kapsamında vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların nişan, kına ve düğün gibi etkinliklere katılmalarının ikinci bir karara kadar yasaklanmasına karar verildi.”

İlgili Makaleler