Gündem

Bir süper corona taşıyıcısı hastalığı 500-600 kişiye bulaştırabiliyor!

Türkiye’de corona virüsü vakalarında artış yaşanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı tarafından vaka sayısının 98 olduğu bildirildi. Bu konuda Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklama yaparak, daha fazla test yapılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan süper taşıyıcı olan tanımlanan corona virüsü taşıyıcılarının hastalıklarının farkında olmadığı için, virüsü 500-600 kişiye bulaştırabildiğini açıkladı.

Corona virüs neredeyse tüm ülkelere yayılmışken, Türkiye’de profesörlerin virüs tedbirleri konusunda açıklamaları ve uyarıları devam ediyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir televizyon programında corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Corona virüsü yayılmasının önlenmesinde uygulanan test ve test yapan hastane sayısının arttırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Ceylan, konuşmasında Güney Kore örneğini verdi. Ceylan Güney Kore’de uygulanan testlerle toplum içindeki belirsiz taşıyıcıları saptandığını ifade etti.

Süper taşıyıcı diye bir şey var

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, süper bulaştırıcı diye adlandırılan vakaların hastalığın yayılmasında ne kadar tehlikeli olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Artık yurt içi yerel bulaşma başladıktan sonra bir de ‘süper taşıyıcı’ diye bir şey var. Normalde diyoruz ya 1 ya da 2 kişiye bulaştırıyor diye. Maalesef bu süper taşıyıcılar 1 kişi 500-600 kişiye bulaştırabiliyor. Bunu hiç bilemiyoruz Kim hangi özelliği var. Bu kişilerin bu kişiler neden bu kadar çok yayıyorlar bilemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tek yol daha fazla test yapmak

Süper taşıyıcıların bulunması için test yapılmasının uygulamalarının arttırılmasına değinen Ceyhan, “Bunları yakalamak için de test yapmak zorundayız. Bir tane süper taşıyıcı Avrupa’da çıktı. Adam Çin’den döndü işte Fransa’da kayak tatiline gitti bir sürü Fransız’a bulaştırdı. Oradan İngiltere’ye gitti adam sağlam ama hastalığının farkında değil. İngiltere’de 21 kişiye bulaştırdı. Bunları ortaya koymanın tek yolu var biraz daha fazla test yapmak.” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir